0 (232) 388 01 10 Öğrenci İşleri

Ege Meslek Yüksekokulu

Değerli Aday Öğrencimiz,

Mesleğini en iyi biçimde uygulayan, bilgi ve beceri düzeyleri yüksek, uluslararası rekabet gücüne sahip tekniker ve meslek elemanı yetiştirme hedefi ile eğitim - öğretim çalışmalarını sürdüren Ege Meslek Yüksekokulu, örgün öğretimde 35 ve ikinci öğretimde 21 olmak üzere toplam 56 programda eğitim vermektedir.

Ege Meslek Yüksekokulu’nun temel hedefi; sanayi ve hizmet sektörünün gereksinimini karşılamak üzere, yeni çıkacak teknolojileri izleyip başarıyla uygulayacak, özgür düşünceli, araştırmacı, üretken meslek elemanı ve nitelikli teknikerler yetiştirmektir. Bu doğrultuda eğitimde kaliteyi ve insanı ön planda tutmayı, araştırmacılığı teşvik etmeyi, mesleğini sevdirmeyi, çevreye duyarlı olmayı, gelişmeye açık olmayı, özgürlük ve disiplini birlikte gözetmeyi ilke edinmektir.

22.000 m2 açık alan içerisinde 12.000 m2 kapalı alanı bulunan Ege Meslek Yüksekokulu bünyesinde 47 laboratuvar, atölye ve hangarda farklı alanlarda uygulamalı eğitim verilmektedir. Bunlar:

Anolog elektronik, biomedikal cihazlar, bilgisayar ve PLC güç elektroniği, bobinaj, elektrik makineleri, kontrol, devre analizi, iklimlendirme ve soğutma, otomatik kumanda ve PLC, küçük ev aletleri, ısıtıcı - pişirici cihazlar, mikro-işlemciler, sayısal elektronik, soğutucular ve yıkayıcılar, kontrol sistemleri, CNC, mikrobiyoloji, gıda kalite kontrol, kimya, rafineri ve petrokimya, elektronik haberleşme, temel elektronik, sistem analizi ve bilgisayar laboratuvarı ile tarım alet ve makinaları, cilt bakımı, saç bakımı güzellik, serigrafi, Sign, plastik teknolojisi, metal işleri, makine, otomotiv, oto boya ve karoseri doğrultma, sarım ve tesisat, seramik, mobilya ve dekorasyon, avionic, uçak motor atölyeleridir.

Meslek Yüksekokulunun eğitim tesisleri:
Ege Üniversitesi Yerleşkesi - Bornova
Uçak Teknolojisi Programı Ahmet Eroğlu Eğitim Tesisi – Sarnıç/Gaziemir
Seramik, Cam ve Çinicilik Programı Eğitim Tesisi – Koyundere/Menemen
Sualtı Teknolojisi Programı – Urla Eğitim Tesisleri/Urla

Ege Meslek Yüksekokulu, üniversite-sanayi işbirliği kapsamında çeşitli kuruluşlarla yapılan 22 yurt içi, 3 yurt dışı protokol ile öğrencilerin uygulamalar içerisinde yer almaları ve sektörle ilgili işletmelerde staj yapmaları için imkanlar yaratmakta, yine bu sektörel işbirlikleri sayesinde öğretim elemanlarının alanlarındaki teknolojik gelişmeleri yakından takip etmelerine olanak sağlamaktadır. Meslek Yüksekokulu, sektörün liderleri ve meslek odaları ile bir araya gelerek, dünyadaki değişim ve gelişmeler ışığında eğitim ve öğretim planlarını sürekli olarak revize etmektedir.

Ege Meslek Yüksekokulu, 2010 yılında İngiltere’nin mesleki ve teknik eğitimde yetkili onay kuruluşu EDEXCEL (Eğitimde Mükemmellik) tarafından “Yetkili Eğitim Merkezi” olarak akredite olmuştur. Bu sayede akredite olmuş programlardan mezun olan öğrencilerin uluslararası düzeyde kabul gören diploma alması mümkün olmaktadır.

Önlisans eğitimlerini tamamlayan Meslek Yüksekokulu mezunları, eğitimlerini aldıkları programda Açık Öğretim Fakültelerine kayıtlanabilir, bu fakültelerde eğitimlerini tamamladıkları takdirde lisans diplomalarını almaya hak kazanırlar. Meslek Yüksekokulu mezunları, eğitimlerini aldıkları programla ilişkili diğer programlarda ise intibakları yapılmak koşuluyla, Açık Öğretim Fakültelerinde, eğitimlerine devam edebilirler. Ayrıca Meslek Yüksekokul mezunları, ÖSYM tarafından her yıl açılan DGS - Dikey Geçiş Sınavına girerek kendi branşlarında lisans programlarına yerleştirilerek lisans eğitimlerini tamamlama hakkına sahiptirler.

Ege Meslek Yüksekokulu, sanayinin ihtiyacı doğrultusunda programlar açarak, hem sanayinin ara eleman ihtiyacını karşılamakta, hem de mezun olan öğrencilere geniş iş olanakları yaratmaktadır. Yüksekokul mezunlarının %70'i iş olanakları bulabilirken, bunların yaklaşık %50'si ilk yıl, %20'si mezuniyeti izleyen yıllarda işe yerleşebilmektedir.


Öğrenci Görüşleri

  1. Cenker Özbeneş| Ege MYO-Bilgisayar Programcılığı 1.Sınıf Öğrencisi

    Ege Meslek Yüksekokulu öğrencileri olarak uzman eğitim kadrosu ve güncel ders programları sayesinde eğtim hayatınızın sonunda donanımlı ve mesleki yeterliliği yüksek bireyler olarak mezun olma fırsatına sahibiz. Laboratuvarlarda pratik olarak verilen dersler de bu doğrultuda bizleri desteklemektedir. Yıl sonunda ki staj olanakları da okulda aldığımız teorik ve pratik eğitimi pekiştirmek adına ayrıca bir avantaj sağlamaktadır.

  2. Ahmet Güçlü| Ege MYO 2.Sınıf Öğrencisi

    Nam cursus tellus quis magna porta adipiscing. Donec et eros leo, non pellentesque arcu. Curabitur vitae mi enim, at vestibulum magna. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Sed sit amet sem a urna rutrumeger fringilla. Nam vel enim ipsum, et congue ante.

  3. Yiğit Sürgen| Ege MYO 1.Sınıf Öğrencisi

    Nam cursus tellus quis magna porta adipiscing. Donec et eros leo, non pellentesque arcu. Curabitur vitae mi enim, at vestibulum magna. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Sed sit amet sem a urna rutrumeger fringilla. Nam vel enim ipsum, et congue ante.

Yukarı Dön