0 (232) 388 01 10 Öğrenci İşleri

Hemşirelik Fakültesi

Değerli Aday Öğrencimiz,

Ege Üniversitesinin kuruluşu ile birlikte öğretime başlayan, ülkemiz ve Avrupa’da lisans düzeyinde eğitim veren ilk Hemşirelik Yüksekokulu olan Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu, 2011 yılında Hemşirelik Fakültesine dönüştürülmüştür.

Ulusal ve uluslararası düzeyde tercih edilen, dünya standartlarında rekabet edebilecek akademisyen ve hemşirelerin yetiştirildiği model bir eğitim kurumu olma amacı ile eğitim faaliyetlerini sürdüren Hemşirelik Fakültesi, ülkemizin üçüncü Hemşirelik Fakültesidir.

Hemşirelik Fakültesinin hedefi; hemşirelikte lisans eğitimi veren öncü bir fakülte olarak birey, aile ve toplum sağlığından sorumlu, topluma; eğitim, danışmanlık ve sağlık bakım hizmetleri sunan, hemşirelik bilim dallarında araştırma, eğitim, yönetim bilgi ve becerilerine sahip çağdaş hemşireler yetiştirmektir

Hemşirelik Fakültesi’nde;
-Hemşirelik Esasları,
-İç Hastalıkları Hemşireliği,
-Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği,
-Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği,
-Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği,
-Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği,
-Halk Sağlığı Hemşireliği
-Hemşirelik Öğretim Anabilim Dallarında eğitim verilmektedir.

Hemşirelik Fakültesi bünyesinde “Bilgisayar Laboratuvarı” ve “Öğrenci Beceri Laboratuvarı” bulunmaktadır.

Hemşirelik Fakültesi öğrencileri, mesleki gelişimlerinde temel oluşturacak bilgi ve becerileri kazanmak amacı ile öğretim elemanları desteğinde; Ege Üniversitesi Hastanesi, Sağlık Bakanlığı Hastaneleri, Toplum Sağlığı Merkezleri, Ana Çocuk Sağlığı Aile Planlaması Merkezleri, Huzurevleri, Doğumevleri, Anaokulları, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İlköğretim Okullarında uygulama yapmaktadırlar.

Hemşirelik lisans programını bitirenler; koruyucu, tedavi edici sağlık kuruluşlarında ve rehabilitasyon merkezleri gibi kurumlarda hemşire ve yönetici hemşire olarak çalışabilirler.

Hemşirelik Fakültesi, SCI ve SSCI kapsamındaki dergilerde yayın sayısı ile Türkiye’de tüm hemşirelik okulları arasında ilk sıralarda yer almakta olup, hemşirelikte entegre eğitime geçen ilk fakültelerden biridir.

Fakülte, hemşirelik alanında bir çok ilke imza atmış, hemşirelik ile ilgili pek çok ilk kongre ve sempozyumu düzenlemiştir. 1. Ulusal Hemşirelik Kongresi (1985), Sigara İle Savaş, 1. Ulusal Hemşirelik Sempozyumu (1993), 1. Ulusal Ameliyathane Hemşireleri Sempozyumu (1996), 1.Ulusal Hemşirelik Öğrencileri Sempozyumu (2000), 1. Ulusal Pediatri Hemşireliği Kongresi (2007), 1. Temel Hemşirelik Bakımı Kongresi (2010), 1. Ege Dahili Tıp Günleri, Hemşirelik Oturumu (Kronik Hastalıklar Bakım Kursu), 5. Ege Pediyatri, 1. Ege Pediyatri Hemşireliği Günleri (2010), 1. Ulusal Doğum Sonrası Bakım Kongresi (2013), 1. Uluslararası Katılımlı Hemşirelik Tarihi Kongresi (2014), 1. Ulusal Kadın Hastalıkları ve Ana Çocuk Sağlığı Kongresi (2014) Hemşirelik Fakültesi tarafından yapılan ilk bilimsel etkinliklerdendir.


Öğrenci Görüşleri

  1. Begüm Çoban| Hemşirelik Fakültesi 4.Sınıf Öğrencisi

    Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi sadece bilimde değil, hayatın her alanında size yol gösterecek üst düzey bilgi ve becerilere sahip akademisyenlerden ders alabileceğiniz, alanındaki en geniş akademisyen kadrosuna sahip dinamik ve çağdaş bir fakültedir. Ege Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi başta olmak üzere bir çok hastane ve kurumla anlaşmalar yaparak bizlere geniş staj imkanı sunmakta ve bilgilerimizi teorikten pratiğe dönüştürmemizi sağlamaktadır. Ayrıca hemşirelik süreç uygulamalarının kapsamlı bir şekilde yapılma imkanının olduğu, girişimlerini gerçekleştirme ve sonuçlarını değerlendirmede sorumluluk sahibi olduğumuz intörnlük uygulaması ile profesyonelleşerek mesleğe başlamamızı sağlamaktadır. Fakültemizde sık aralıklarla bölüm hocalarımızın sunduğu seminerlerle de mesleğinize yatırım yapabilme imkanı bulabilirsiniz. Ayrıca seçmeli kulüp çalışmaları ve okulun farklı dallardaki spor takımlarına katılarak kişisel gelişiminize katkıda bulunabilir ve öğrenci değişim programları sayesinde dilinizi geliştirip, yurt dışında mesleği tanıma şansını elde edebilirsiniz.

  2. Ahmet Güçlü| Hemşirelik Fakültesi 2.Sınıf Öğrencisi

    Nam cursus tellus quis magna porta adipiscing. Donec et eros leo, non pellentesque arcu. Curabitur vitae mi enim, at vestibulum magna. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Sed sit amet sem a urna rutrumeger fringilla. Nam vel enim ipsum, et congue ante.

  3. Yiğit Sürgen| Hemşirelik Fakültesi 4.Sınıf Öğrencisi

    Nam cursus tellus quis magna porta adipiscing. Donec et eros leo, non pellentesque arcu. Curabitur vitae mi enim, at vestibulum magna. Cum sociis natoque penatibus et magnis dis parturient montes, nascetur ridiculus mus. Sed sit amet sem a urna rutrumeger fringilla. Nam vel enim ipsum, et congue ante.

Yukarı Dön