0 (232) 311 10 10

Bayındır Meslek Yüksekokulu

Değerli Aday Öğrencimiz,

İzmir’in Bayındır İlçesinde 42 dekarlık alanda kurulan Bayındır Meslek Yüksekokulu; Peyzaj ve Süs Bitkileri, Seracılık, Giyim Üretim Teknolojisi, Moda Tasarımı, Kesme Çiçek Yetiştiriciliği Programlarıyla ülkemizin gereksimi olan kalifiye insan gücünün karşılanması amacıyla eğitim öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir.

Programlarda ağırlıklı olarak uygulamalı eğitim yapılmaktadır. Uygulamalar 1.050 m2 sera, 3.000 m2 bahçe, 81 m2 tekstil atölyesinde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Ege Üniversitesi’nin diğer uygulama alanları ve bölgede faaliyet yürüten işletmelere düzenlenen teknik gezilerle uygulama olanakları artırılmaktadır. Meslek Yüksekokulunda, 2 bitkisel üretim laboratuvarı, kütüphane, 64 kişilik konferans salonu, 2 bilgisayar laboratuvarı bulunmaktadır.

Eğitim-öğretim süresi 4 yarıyıl (2 yıl) olan Meslek Yüksekokulundan mezun olan öğrenciler tekniker unvanına sahip olmaktadır. Giyim Üretim Teknolojisi ve Moda Tasarımı Programlarından mezun olan öğrenciler; hazır giyim işletmelerinin çeşitli departmanlarında, çeşitli moda evlerinde, konfeksiyon alanında faaliyet gösteren işletmelerde planlama, üretim, kalite sorumlusu, müşteri temsilcisi olarak çalışabilirler. Peyzaj ve Süs Bitkileri, Seracılık, Kesme Çiçek Yetiştiriciliği Programlarından mezun olan öğrenciler ise; belediyelerin park ve bahçe müdürlüklerinde, Karayolları Genel Müdürlüğü’nde, Devlet Su İşleri Müdürlüğü’nde, Tarım İl-İlçe Müdürlüklerinde, özel ve devlet fidan üretim merkezlerinde, peyzaj mimarlığı hizmeti veren firmalarda, süs bitkileri üretimi ve pazarlamasında, özel kişi ve firmaların sebze ve saksılı süs bitkileri veya kesme çiçek seralarında, tohum, ilaç, gübre firmaları ve bayilerinde, sulama ekipmanı imal eden veya projelendirip kuran firmalarda, turizm işletmelerinin peyzaj düzenleme ve bakım birimlerinde çalışabilmektedirler.

Giyim Üretim Teknolojisi Programı YGS-1, Moda Tasarım Programı YGS-5, Peyzaj ve Süs Bitkileri, Seracılık, Kesme Çiçek Yetiştiriciliği Programları YGS-6 puan türü ile öğrenci almaktadır. Ayrıca 2002 yılından bu yana meslek liselerinden sınavsız geçiş ile öğrenci kabul edilmektedir.

Önlisans eğitimlerini tamamlayan Meslek Yüksekokulu mezunları, eğitimlerini aldıkları programda Açık Öğretim Fakültelerine kayıtlanabilir, bu fakültelerde eğitimlerini tamamladıkları takdirde lisans diplomalarını almaya hak kazanırlar. Meslek Yüksekokulu mezunları, eğitimlerini aldıkları programla ilişkili diğer programlarda ise intibakları yapılmak koşuluyla, Açık Öğretim Fakültelerinde, eğitimlerine devam edebilirler. Ayrıca Meslek Yüksekokul mezunları, ÖSYM tarafından her yıl açılan DGS - Dikey Geçiş Sınavına girerek kendi branşlarında lisans programlarına yerleştirilerek lisans eğitimlerini tamamlama hakkına sahiptirler.


Yukarı Dön