Ege Tercih

Bayındır Meslek Yüksekokulu

Değerli Aday Öğrencimiz,

Okulumuzdaki programlarda ağırlıklı olarak uygulamalı eğitim yapılmaktadır. Uygulamalar 9 Adet sera,40.000 m2 bahçe ve 2 adet tekstil atölyesinde gerçekleştirilmektedir. Ayrıca Ege Üniversitesinin diğer uygulama alanları ve ilgili sektöre düzenlenen teknik geziler ile yapılan uygulamalar pekiştirilmektedir.

 Bütün Programlarımız TYT Puan Türü İle Öğrenci almaktadır.
  Bayındır Meslek Yüksekokulu bünyesinde; Bitkisel Üretim Laboratuvarı (1),Konfeksiyon Atölyesi (1)Moda Tasarım Atölyesi (1),Bilgisayar Laboratuvarı (2),Uygulama Serası (9),Teknik Çizim Salonu (3) bulunmaktadır.

  Eğitim–Öğretim süresi 4 yarıyıl (2 yıl) olan Meslek Yüksekokulundan mezun olan öğrenciler ’’Tekniker’’ unvanına sahip olmaktadır.Moda Tasarımı Programından Mezun olan öğrenciler; hazır giyim işletmelerinin çeşitli departmanlarında, moda evlerinde ve konfeksiyon alanında faaliyet gösteren işletmelerde; planlama, üretim, kalite sorumlusu ve müşteri temsilcisi olarak çalışabilmektedir. Peyzaj ve süs Bitkileri Programı ve Seracılık Programından mezun olan öğrenciler; Belediyelerin Park ve Bahçe Müdürlüklerinde, Karayolları Genel Müdürlüğünde, Devlet Su İşleri Müdürlüğünde, Tarım il-ilçe müdürlüklerinde, özel ve devlet fidan üretim merkezlerinde, peyzaj mimarlığı hizmeti veren işletmelerde, süs bitkileri üretimi ve pazarlamasında, özel kişi ve firmaların sebze ve saksılı süs bitkileri veya kesme çiçek seralarında, tohum, ilaç, gübre firmaları ve bayilerinde, sulama ekipmanı imal eden veya projelendirip kuran firmalarda, turizm işletmelerinin peyzaj düzenleme ve bakım biriminde çalışabilmektedir. Çim Alan Tesisi ve Yönetimi Programında Mezun Öğrenciler ise; belediyelerin park ve bahçe müdürlüklerinde, hazır çim üretim firmalarında, peyzaj mimarlığı hizmeti veren firmalarda futbol sahalarında golf sahalarında ve otellerde çalışma imkanı bulabilmektedir.

Meslek Yüksekokulu mezunları ÖSYM tarafından her yıl açılan DGS (Dikey Geçiş Sınavı)’ye girerek kendi branşlarında lisans programlarına yerleşmeleri durumunda lisans eğitimlerini tamamlama hakkına sahiptirler.

 


Yukarı Dön