Ege Tercih

Moda ve Tasarım Yüksekokulu

Değerli Aday Öğrencimiz,

Moda ve Tasarım Yüksekokulu’nda 2018 tarihinde aktif olarak çalışmalara başlanılmıştır. Yüksekokulu bünyesinde açılan “Moda Tasarımı Bölümü”nde 4 yıllık lisans eğitimi verilecektir.

Moda Tasarımı Bölümü’nde, modayı oluşturabilecek öncü fikirleri değerlendirebilen, hedef kitleyi analiz edebilen, malzemeyi ve üretim tekniklerini bilen, moda tasarımını kavramış; dokuma- örme yüzey tasarımı, desen tasarımı, baskı tasarımı, giysi tasarımı, aksesuar tasarımı dallarında, teknik, estetik, bilgi ve becerilere sahip, çağdaş, yaratıcı, özgün tasarımlar yaratabilen ve üretebilen moda tasarımcıları yetiştirmek amaçlanmaktadır. Yetiştirilen öğrencilerin moda tasarımı alanındaki yaratıcı çalışmalarını uygulanabilir ticari koleksiyonlara dönüştürebilecek şekilde hazırlamalarının sağlanması da programın temel hedefleri arasındadır.

Vizyonumuz, bilim ve sanatın iş birliği çerçevesinde yaratıcı ve yenilikçi yaklaşımlarla oluşturulmuş eğitim kalitesiyle, moda ve tasarım alanında dünyada lisans, yüksek lisans ve doktora eğitimi veren kurumlarla eş değer diploma program denkliğine sahip uluslararası düzeyde bir eğitim kurumu olmaktır.

Yüksekokul bünyesinde, bilgisayar destekli tasarım ve çizim programlarının yer aldığı bilgisayar destekli tasarım atölyesi, moda tasarım stüdyosu derslerinin yürütüldüğü, içinde prova mankenleri bulunan drapaj atölyesi, giysi üretiminin gerçekleştirildiği dikim atölyesi, giysi kalıplarının hazırlandığı kalıp hazırlama atölyesi, temel sanat eğitimlerinin gerçekleştirildiği temel sanat atölyesi ile geleneksel ve çağdaş el sanatlarının uygulanabileceği süsleme atölyesi bulunmaktadır. Bu atölyelerde kullanılacak makine, teçhizat ve yazılımlar İzmir Kalkınma Ajansı tarafından desteklenen “Genç Moda Tasarımcıları İzmir'i Modanın Başkenti Yapıyor” isimli proje kapsamında tedarik edilmektedir.

Moda Tasarımı Bölümü mezunları, hazır giyim işletmelerinin tasarım, ürün geliştirme, modelhane, ihracat, üretim, pazarlama, marka yönetimi ve müşteri ilişkileri bölümlerinde ve moda evlerinde çalışabilecekleri gibi bireysel girişim ile kendi işyerlerini açarak markalarını yaratıp, Türkiye’de ve Dünya’da ilgili sektörlerde yer alabileceklerdir.


Yukarı Dön