Ege Tercih

Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı


Değerli Aday Öğrencimiz,

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı (1983); Temel Bilimler (1984), Ses Eğitimi (1989), Türk Halk Oyunları (1989) ve Çalgı Yapım (1989) olmak üzere dört bölümden oluşmaktadır.
Temel Bilimler Bölümü; Türk müziği konusunda uzmanlaşmış, teorik ve uygulamalı çalışmalar ortaya koyabilecek eğitimci, araştırmacı, akademisyen ve sanatçı yetiştirmeyi amaç edinmiştir. Türk Müziği adını taşıyan lisansüstü programı yürüten bölümde, lisans düzeyinde Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği Ana Sanat Dallarında eğitim verilmektedir.

Ses Eğitimi Bölümü; Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği alanlarında ses icracısı (yorumcu) yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Ses Eğitimi Bölümü mezunları; TRT, Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Müziği Topluluklarında solist/korist, ayrıca çeşitli üniversitelerde öğretim elemanı kadrolarında görev alabilmektedir.

Türk Halk Oyunları Bölümü; geleneksel oyunların alandan derlenerek, sahnelenmesine kadar geçen tüm aşamalarında uzmanlaşmış, dans uygulamalarının toplumda yaygın etkisini değerlendirebilen, dans araştırmacısı, analisti, halk oyunları eğitmeni ve etnokoreolog yetiştirmeyi hedeflemektedir. Türk Halk Oyunları Bölümünde Lisans ve Lisansüstü Eğitim Programı yürütülmektedir.

Çalgı Yapım Bölümü; Türk Müziği çalgılarının estetik ve teknik bakımdan özgün ve doğru örneklerinin bilimsel ortamlarda yapımını amaç edinmiştir. Yaylı Çalgılar ve Mızraplı Çalgılar Ana Sanat Dallarında eğitimlerini tamamlayan öğrenciler ’Çalgı Yapım Sanatçısı (Luthier)’ ünvanı almaktadırlar.
Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı bünyesinde Dans Salonları, Bilgisayar Laboratuvarı, Kütüphane, 150 Kişilik Dinleti/Etkinlik Salonu, Ritim Salonu, Çalgı Yapım Atölyeleri, Çalgı Teşhir Ofisi, Ses Kayıt Teknolojileri Laboratuvarı, Geleneksel Giyim-Kuşam Laboratuvarı ve Türk Halk Oyunları Müzesi bulunmaktadır. Görsel-İşitsel İhtisas Arşivinde 1.700 kitap, 30.000 müzik notası, 10.000 ses dosyası, Türk müzik hayatıyla ilgili 1.000 adet resim internet ortamında (http://dtmkarsiv.ege.edu.tr) hizmet vermektedir.

ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLER

*Polonya Zakopane Uluslararası 22. Halk Oyunları ve Halk Müziği Yarışması (1990)

*‘’Altın Balta’’ ve ‘’Altın Çan’’ Dünya Birinciliği Ödülleri

*Fransa Dijon Uluslararası 53. Halk Oyunları Yarışması (2001)

*‘’Altın Kolye’’ Dünya Birinciliği Ödülü

*Macaristan Budapeşte Uluslararası 15. Duna Karnavalı Halk Oyunları Yarışması (2014)

*‘’Chain Bridge’’ İki Dalda Dünya Birinciliği Ödülü

*Aydın Doğan Vakfı, ‘’Türk Halk Kültürü’’ Hizmet Ödülü (2011)

*Türk Müziğinde Kabartma Nota Eğitim Materyali Geliştirme Projesi (Türk Müziği Eğitimi Alanında İlk)

Görme engellilerin müzik alanında, eğitiminde yazılı materyal eksikliğini gidermek ve eğitimci yaklaşım yöntem sorunlarını aşmak amacıyla Türkiye Görme Özürlüler Kitaplığı Derneği desteği ile gerçekleştirilen öğrenci-öğretim elemanı katılımlı, EÜ Bilimsel Araştırma ve Sosyal Sorumluluk Projesi.Yukarı Dön