Ege Tercih

İletişim Fakültesi

Değerli Aday Öğrencimiz,
Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi 1968 yılında yüksekokul olarak kurulmuş olup; 1992 yılında “İletişim Fakültesi” adını almıştır. İletişim Fakültesi’nin amacı; gazetecilik, halkla ilişkiler, radyo-televizyon-sinema, reklamcılık ve görsel iletişim tasarımı dallarında özel sektöre nitelikli eleman yetiştirmektir.

İletişim Fakültesi Öğrencileri, ulusal ve uluslararası yarışmalara katılım konusunda teşvik edilmekte, her yıl iletişim sektöründe çeşitli branşlarda düzenlenen yarışmalarda başarılı dereceler almakta, mezun olduklarında da sektörün önemli isimleri olarak ün yapmaktadırlar. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, tanınmış yönetmenler, (Çağan Irmak, Ali Bilgin, v.b), TV Programcıları (Saba Tümer, Gupse Özay, v.b), Gazateciler (Yılmaz Özdil, Mustafa Balbay, v.b), reklamcılar ve halkla ilişkiler uzmanları yetiştirmektedir.
BÖLÜMLER
 

   GAZETECİLİK  BÖLÜMÜ

Gazetecilik Bölümü; Genel Gazetecilik, Basın Ekonomisi ve İşletmeciliği, Basın-Yayın Tekniği,  Bilişim (Bilgisayar Teknolojisi ve İletişim), İnternet Gazeteciliği Anabilim Dalları’nda eğitim vermektedir.
Gazetecilik Bölümü’nde İletişim Fakültesi'ne bağlı olarak örgün öğretim programı, Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne bağlı olarak lisansüstünde ise Genel Gazetecilik Tezli Yüksek Lisans, Sağlık İletişim Tezli Yüksek Lisans, Sağlık İletişim Tezsiz Yüksek Lisans, Dijital Gazetecilik ve Yayıncılık Tezsiz Yüksek Lisans ve Genel Gazetecilik Doktora Programları yürütülmektedir.
                                                        REKLAMCILIK BÖLÜMÜ
Reklamcılık Bölümünün amacı;  gelişen ülke koşulları bağlamında, reklam sektörünün nitelikli eleman açığının karşılanması ve reklam, medya planlama, yaratıcılık, reklam kampanyası, ajans işletmeciliği ve yönetimi, tüketici davranışları, vb. alanlarda eğitim verilmesi ve uluslararası standartlara uygun, nitelikli üretim yapacak bilgi ve donanıma sahip elemanların yetiştirilmesi olarak özetlenebilir
Eğitimleri süresince kurumsal ve uygulamaya ilişkin bilgiler ile donatılan öğrenciler, iletişim, halkla ilişkiler ve reklam alanlarında istihdam olanakları bulacak ve bu alanlara özgü unvanları –reklam yazarı, medya planlama uzmanı, müşteri temsilcisi, kreatif direktör, art direktör, kampanya planlama uzmanı, stratejik planlama uzmanı, iletişim koordinatörü, reklam ve iletişim yöneticisi vb. –da alabileceklerdir. Bu çerçevede programı başarıyla tamamlayanlara “Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü Lisans Diploması” verilecektir.

Reklamcılık Bölümü altında Genel Reklamcılık Anabilim Dalı mevcuttur. Ayrıca 2011-2012 eğitim öğretim yılında mevcut yüksek lisans ve doktora programlarına ek olarak “Yaratıcı Yazarlık ve Uygulama” ikinci öğretim tezsiz yüksek lisans programı açılmıştır.

 

HALKLA İLİŞKİLER VE TANITIM BÖLÜMÜ
Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü; Halkla ilişkiler disiplininin tüm ulusal ve uluslararası düzeyde öneminin artması ve bir meslek olarak kabul görmesi üzerine 1989 yılında kurulmuştur.
Bölümün misyonu halkla ilişkiler disiplininin gerekliliklerine sahip, meslek etiğine uygun hareket eden donanımlı, yetkin, bilimsel ve teknolojik gelişmeleri takip eden ve uygulayan, yenilikçi, yaratıcı ve fark yaratan iletişim profesyonelleri yetiştirmektir. Bölüm; ‘Halkla İlişkiler’, ‘Kişilerarası İletişim’, ‘Araştırma Yöntemleri’ ve ‘Kurumsal İletişim’ anabilim dalları üzerinden lisans ve lisansüstü düzeyde eğitimler vermektedir. Bölümün eğitim programları; ‘ihtiyaç odaklı’, ‘güncel gelişme ve bilimsel yenilikleri temel alan’, ‘planlı ve programlı’, ‘disiplinler arası’, ‘mesleki ve kişisel gelişime önem veren’ ve ‘sürekli gelişen’ bir nitelik taşımaktadır.

 

Mezunlarımız, kamu ve özel sektör kuruluşlarının stratejik iletişim, halkla ilişkiler, insan kaynakları, müşteri ilişkileri, kurumsal iletişim, pazarlama birimlerinde ayrıca reklam ve medya ajanslarında istihdam olanağı bulabilmektedir.

Bölümlere Göre Puan Türü


2018-19 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI TAVAN VE TABAN PUANLAR

2018 YKS
Taban Puanı

2018 YKS
Tavan Puanı

Puan
Türü

İletişim Fakültesi

Gazetecilik

241,750

424,22

SÖZ

İletişim Fakültesi

Halkla İlişkiler ve Tanıtım

271,413

412,959

TS-2

İletişim Fakültesi

Radyo, Televizyon ve Sinema

283,450

428,031

SÖZ

İletişim Fakültesi

Reklamcılık

230,377

400,016

TS-2


Yukarı Dön