Ege Tercih

Çeşme Turizm

Çeşme Turizm Fakültesi

Değerli Aday Öğrencimiz,
Fakülte halen; Konaklama İşletmeciliği, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bölümlerinde lisans eğitimine devam etmektedir. Çeşme Turizm ve Otelcilik Yüksekokulunda, 2014-2015 eğitim-öğretim döneminden itibaren Konaklama İşletmeciliği 2. sınıf örgün öğretim ve ikinci öğretim sınıflarında bahar döneminden itibaren ise zorunlu mesleki eğitim uygulaması başlamıştır. 2016-2017 eğitim-öğretim döneminden itibaren Seyahat İşletmeciliği üçüncü sınıf örgün öğretim sınıfında bahar döneminden itibaren de zorunlu mesleki eğitim uygulaması başlamıştır. Ayrıca 2015-2016 eğitim-öğretim döneminden itibaren Turizm Rehberliği Bölümünde Rekreasyon ve Turist Rehberliği tezli yüksek lisans eğitimine başlanmıştır.25.06.2019 tarih ve 190104 Sayılı Resmi Gazete yayınlanan kararla 2019 – 2020 eğitim öğretim yılından itibaren Konaklama İşletmeciliği, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği bölümleri ile Çeşme Turizm Fakültesi olarak eğitim faaliyetlerini sürdürecektir.

Fakültenin amacı, öğrencilerin alanlarında bilgilerini arttırmak, düşünce ve yeteneğini geliştirerek, edindiği becerilerle turizm sektörüne etkin bir şekilde katılımını sağlamak, turizm ve otelcilikle ilgili konularda duyarlı ve sorunları çözebilecek nitelikli yöneticiler yetiştirmektir. Bu amaç doğrultusunda yüksekokulun hedefi; öğrencilere, İngilizce temel olmak üzere, en az 2 yabancı dil, bilgi teknolojileri, turizm sektörü ve turizm işletmeleri, modern işletmecilik ve yöneticilik ile ilgili bilgi ve beceriler kazandırmaktır. 
Fakültemizden mezun olan öğrenciler, aldıkları mesleki eğitim ve deneyimler doğrultusunda; oteller, seyahat acenteleri, tatil köyleri, yiyecek-içecek işletmeleri ve resmi kuruluşlarda rahatlıkla görev alabilmektedirler.


BÖLÜMLERE GÖRE PUAN TÜRÜ VE 2017 LYS TABAN PUANLARI

PUAN TÜRÜ

Konaklama İşletmeciliği

EA

Seyahat İşletmeciliği

EA

Turizm Rehberliği

DilYukarı Dön
Fakültesi

Değerli Aday Öğrencimiz,

2008 yılında Çeşme Turizm ve Otelcilik Yüksekokulu kurulmuştur. Yüksekokul, şu anda Konaklama İşletmeciliği, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği Bölümlerinde lisans eğitimine devam etmektedir. Çeşme Turizm ve Otelcilik Yüksekokulunda, 2014-2015 eğitim-öğretim döneminden itibaren Konaklama İşletmeciliği 2. sınıf örgün öğretim ve ikinci öğretim sınıflarında bahar döneminden itibaren ise zorunlu mesleki eğitim uygulaması başlamıştır. 2016-2017 eğitim-öğretim döneminden itibaren Seyahat İşletmeciliği üçüncü sınıf örgün öğretim sınıfında bahar döneminden itibaren de zorunlu mesleki eğitim uygulaması başlamıştır. Ayrıca 2015-2016 eğitim-öğretim döneminden itibaren Turizm Rehberliği Bölümünde Rekreasyon ve Turist Rehberliği tezli yüksek lisans eğitimine başlanmıştır.

Yüksekokulun amacı, öğrencilerin alanlarında bilgilerini arttırmak, düşünce ve yeteneğini geliştirerek, edindiği becerilerle turizm sektörüne etkin bir şekilde katılımını sağlamak, turizm ve otelcilikle ilgili konularda duyarlı ve sorunları çözebilecek nitelikli yöneticiler yetiştirmektir. Bu amaç doğrultusunda yüksekokulun hedefi; öğrencilere, İngilizce temel olmak üzere, en az 2 yabancı dil, bilgi teknolojileri, turizm sektörü ve turizm işletmeleri, modern işletmecilik ve yöneticilik ile ilgili bilgi ve beceriler kazandırmaktır. 

Yüksekokulda halen kullanılmakta olan uygulama birimlerinin (uygulama mutfağı ) yanı sıra 2’si suit olmak üzere 48 odalı ve 100 yatak kapasiteli dinlenme tesisi, 500 kişilik restoranı, spor sahaları (basketbol sahası ve yarı olimpik yüzme havuzu), 1000 kişilik açık hava tiyatrosu, 150 kişilik konferans salonu bulunmaktadır.

Yüksekokuldan mezun olan öğrenciler, aldıkları mesleki eğitim ve deneyimler doğrultusunda; oteller, seyahat acenteleri, tatil köyleri, yiyecek-içecek işletmeleri ve resmi kuruluşlarda rahatlıkla görev alabilmektedirler.

BÖLÜMLERE GÖRE PUAN TÜRÜ VE 2017 LYS TABAN PUANLARI

PUAN TÜRÜ

2018 LYS TABAN PUANLARI

2018 LYS TAVAN PUANLARI

Konaklama İşletmeciliği

EA YGS 6

202,37

247,08

Konaklama İşletmeciliği II. Öğretim

EA YGS 6

234,41

280,93

Seyahat İşletmeciliği

EA YGS 6

240,79

268,08

Turizm Rehberliği

Dil 1

340,28

389,40

Turizm Animasyonu

Yetenek Sınavı

En son 2011-2012 eğitim-öğretim döneminde öğrenci alındı.
Yukarı Dön