0 (232) 311 10 10

Hemşirelik Fakültesi

HEMŞİRELİK FAKÜLTESİ


KURULUŞ YILI

1955

ÖĞRETİM ÜYESİ

53

Profesör
Doçent
Yardımcı Doçent

21          
14
18

ÖĞRETİM ÜYE YARDIMCISI

76

ÖĞRENCİ KONTENJANI

290

PUAN TÜRÜ

MF3

2017 LYS TABAN PUANI

339.00

2017 LYS TAVAN PUANI

411.32

KAYITLI ÖĞRENCİ SAYISI

1681

Kız
Erkek

1409
272

ÖĞRENCİ/ÖĞRETİM ELEMANI ORANI

13.03

ÖĞRENİM DİLİ

%30 İNGİLİZCE

ÖĞRENİM SÜRESİ

4 YIL

DİL HAZIRLIK SINIFI

1 YIL

LİSANSÜSTÜ EĞİTİM

VAR

ERASMUS+PROGRAMI ÖĞRENCİ SAYISI(2017-2018)

7


Öne Çıkan Özellikler

  • Ülkemiz  ve  Avrupa'da  lisans  düzeyinde  eğitim  veren  ilk  Hemşirelik  Yüksekokulu  ve
  • ülkemizin  üçüncü Hemşirelik  Fakültesi
  • Hemşirelikte  Entegre Eğitime geçen ilk fakültelerden  biri
  • Hemşirelik eğitim programı akredite edilen ilk Hemşirelik Fakültesi
  • Ülkemizde  hemşirelik  eğitimi  veren  kurumlar  arasında  en  güçlü  öğretim kadrosuna sahip fakültelerden biri
  • SCI,  SCI-E  ve  SSCI  kapsamındaki  dergilerde  yayın  sayısı  ile  Türkiye'de  tüm hemşirelik fakülteleri arasında ilk sıralarda yer alan fakülte
  • 2006 yılından  bu yana  "Florence Nursing and Midwifery Network" üyesi fakülte

Ege Üniversitesinin kuruluşu ile birlikte öğretime başlayan, ülkemiz ve Avrupa'da lisans düzeyinde eğitim veren ilk Hemşirelik Yüksekokulu olan Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu, 2011 yılında Hemşirelik Fakültesine dönüştürülmüştür.
Ulusal ve uluslararası düzeyde tercih edilen, dünya standartlarında rekabet edebilecek akademisyen ve hemşirelerin yetiştirildiği model bir eğitim kurumu olma vizyonu ile eğitim faaliyetlerini sürdüren Hemşirelik Fakültesi, ülkemizin üçüncü Hemşirelik Fakültesidir.
Hemşirelik Fakültesinin misyonu, bilimsel gelişmelere dayalı olarak toplumun sağlık gereksinimlerine yanıt vermek için etik değerlere, etkili iletişim, problem çözme ve araştırma becerilerine sahip, değişim yaratabilen, insan haklarına saygılı, otonomi sahibi, lider, lisans ve lisansüstü düzeyde hemşire yetiştirmektir.
Hemşirelik Fakültesi organizasyon şemasında, Hemşirelik Bölümü ve bu bölüme bağlı Hemşirelik Esasları, İç Hastalıkları Hemşireliği, Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği, Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği, Halk Sağlığı Hemşireliği, Hemşirelikte Yönetim, Hemşirelikte Öğretim Anabilim Dallarında eğitim verilmekte, dokuz anabilim dalında yüksek lisans ve sekiz anabilim dalında doktora eğitimi yer almaktadır.
Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, Hemşirelikte Entegre Eğitime geçen ilk fakültelerden biridir. Fakültenin eğitim programı, Hemşirelik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (HEPDAK) tarafından 30 Ekim 2018 tarihine kadar akredite edilmiştir. Fakülte, hemşirelik eğitim programı akredite edilen ilk Hemşirelik Fakültesidir. Hemşirelik eğitim programının akredite edilmesi; Türkiye'de hemşirelik eğitiminin kalitesinin yükseltilmesini, daha iyi eğitilmiş ve daha nitelikli hemşireler yetiştirilerek güvenli ve etkili bakım sunulmasını, toplumun sağlığının geliştirilmesini sağlayacaktır. Ayrıca öğrencilere kalitesi kabul edilmiş eğitim alma fırsatı sunacak, aidiyet duygusu yaratacak, güncel bilgilere ulaşmada motivasyonu arttıracak ve mezuniyet sonrası tercih edilmelerini kolaylaştıracaktır.
Hemşirelik Fakültesi öğrencileri, mesleki gelişimlerinde temel oluşturacak bilgi ve becerileri kazanmak amacı ile öğretim elemanları desteğinde; Bilgisayar Laboratuvarı, Öğrenci Beceri Laboratuvarı, İlk Yardım Uygulama Alanı, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Uygulama Alanı, Halk Sağlığı Uygulama Alanı, Ege Üniversitesi Hastanesi, Sağlık Bakanlığı Hastaneleri, Toplum Sağlık

Merkezleri, Ana Çocuk Sağlığı Aile Planlaması Merkezleri, huzurevleri, doğumevleri, anaokulları, engelli rehabilitasyon merkezleri, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı ilköğretim okullarında uygulama yapmaktadırlar.
Öğrencilerin değişik uğraş alanlarına yönlendirilmesi ve sosyal yapılarının güçlendirilmesi amacı ile ders programı kapsamında sosyal sorumluluk projeleri yürütülmektedir. Basketbol, futbol, voleybol ve yüzme takımı bulunan fakültenin çevresinde futbol, basketbol, voleybol ve tenis sahası mevcuttur.
Fakülte, 2006 yılından beri Avrupa Birliği Üyesi ülkelerdeki 33 hemşirelik eğitimi veren kurumun   eğiticilerinin   ve  öğrencilerinin  oluşturduğu   "Florence   Nursing   and   Midwifery   Network” üyesidir.

Hemşirelik lisans programını bitirenler; koruyucu, tedavi edici ve rehabilitasyon merkezleri gibi sağlık kuruluşlarında ve diğer kurumlarda hemşire ve yönetici hemşire olarak çalışabilmektedirler.

Fakülte hemşirelik alanında birçok ilke imza atmış, hemşirelik ile ilgili pek çok ilk kongre ve sempozyum düzenlemiştir.

 • 1.Ulusal Hemşirelik Kongresi (1985)
 • Sigara İle Savaş, L Ulusal Hemşirelik Sempozyumu (1993)
 • 1.Ulusal Ameliyathane Hemşireleri Sempozyumu (1996)
 • I.Ulusal Hemşirelik Öğrencileri Sempozyumu (2000)
 • 1.Ulusal Pediatri Hemşireliği Kongresi (2007)
 • 1.Temel Hemşirelik Bakımı Kongresi (2010)
 • 1.Ulusal Doğum Sonrası Bakım Kongresi (2013)
 • 1.Uluslararası Katılımlı Hemşirelik Tarihi Kongresi (2014)
 • 1.Ulusal Kadm Hastalıkları ve Ana Çocuk Sağlığı Kongresi (2014)
 • 1.Hemşirelik Öğrencileri Kariyer Sempozyumu (2015)
 • 1.Ulusal Halk Sağlığı Hemşireliği Kongresi (2015)
 • 1.Uluslararası 2.Ulusal Kadın Hastalıkları ve Ana Çocuk Sağlığı Kongresi (2016)
 • 1. Uluslararası IV. Ulusal Bireysel Gelişim Günleri Kongresi (2017)

İLETİŞİM BİLGİLERİ
ADRES: Ege Üniversitesi  Kampüsü Bornova/İzmir
Tel: 0232 388 11 03 - 388 28 57
Faks: 0232 388 63 74
Web: http://www.hemsirelik.ege.edu.tr/


Yukarı Dön