Ege Tercih

Urla Denizcilik Meslek Yüksekokulu

URLA DENİZCİLİK MESLEK YÜKSEKOKULU

Değerli Aday Öğrencimiz,
Ege Üniversitesi Urla Denizcilik Meslek Yüksekokulu, 2013 yılında kurulmuştur. Ön lisans eğitimi veren kurumumuz Deniz Ulaştırma ve İşletme ile Sualtı Teknolojisi Programlarında aktif olarak eğitim vermektedir. 2018-2019 Eğitim ve Öğretim yılı itibarı ile Deniz Ulaştırma ve İşletme Programı kontenjanı 60’a ve Sualtı Teknolojisi Programı kontenjanı 50’ye çıkarılmıştır. Eğitimler, Ege Üniversitesi’nin Bornova Kampüsü ve ağırlıklı olarak Urla İskele’de bulunan yerleşkemizde yapılmaktadır.
Sualtı Teknolojisi Programı

Programın amacı; gemi ve boru hattı taşımacılığı, sualtı yapılarının inşaatları, akuakültür ünitelerinin sualtı işleri gibi faaliyetlerin yürütülebilmesi için sektörün ihtiyaç duyduğu deniz kültürüne, disiplinine ve sualtında iş yapabilme yeterliliğine sahip profesyonel sualtı adamları yetiştirmektir. Sualtı Teknolojisi Programı öğrencileri, 2 yıllık (4 yarıyıl) bir eğitim ve 30 iş günü okul stajının sonunda mezun olmaktadır. 50 saat dalış tasdikli dalış kayıt defteri ile Liman Başkanlıklarına başvurduklarında “Birinci Sınıf Dalgıç” belgesi alırlar. Ayrıca stajlarının bir kısmını Hiperbarik Oksijen Tedavi Merkezlerinde yapma durumunda “Basınç Odası Operatörü” olmaya da hak kazanabilirler.

Deniz Ulaştırma ve İşletme (Güverte) Programı

2011 yılı itibari ile 15-6000 groston arasındaki gemiler toplam Türk Filosunun %70’ini oluşturmakta ve sektörde bu tonaj aralığında bulunan gemilerde görev alacak güverte zabiti yeterliliğinde personel açığı bulunmaktadır. Bu doğrultuda Deniz Ulaştırma ve İşletme Programının amacı Türk Deniz Filosunun duyduğu nitelikli gemi adamı ihtiyacını karşılamaya yönelik eğitim vermektir. Deniz Ulaştırma ve İşletme Programımıza girmeye hak kazanan öğrenciler, 2 yıllık (4 yarıyıl) bir eğitim ve 30 iş günü okul stajının sonunda mezun olurlar. Kurumumuz, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş olup Deniz Ulaştırma ve İşletme Programı mezunları Gemi Adamları Yönetmeliğine göre bir yıllık açık deniz stajlarını tamamlamalarının ardından “Vardiya Zabiti” yeterliği sınavına girme hakkını elde etmektedirler.

Deniz Ulaştırma ve İşletme Programı Eğitim Uygulama Alanları ve Atölyeleri; Köprü üstü Seyir /ARPA Radar/GMDSS Simülatörü, Denizde Emniyet ve Güvenlik Laboratuvarı, Seyir Laboratuvarı, Gemicilik Laboratuvarı, Meteoroloji Laboratuvarı, Vardiya Standartları Laboratuvarı, Revir, Yangınla Mücadele Eğitim Merkezi, Can Kurtarma Araçları Eğitim Merkezi ve Denizde Kişisel Canlı Kalabilme Eğitim Merkezi’dir.

 

Su Ürünleri Programı

Türkiye’de her geçen gün daha da gelişen su ürünleri sektöründe günümüzde yetiştiricilik yoluyla elde edilen su ürünleri miktarı 200.000 ton kapasitesine ulaşmış bulunmaktadır. Su Ürünleri Programının amacı; su ürünleri sektöründe günümüz teknolojilerinden yararlanarak su ürünlerinin yetiştirilmesini ve avcılığını sağlayan, etkili iletişim kurabilen, yetiştiricilik ve avcılık, analiz, pazarlama, personel yönetimi konularını tekniğine uygun yapabilecek nitelikli insan gücünü yetiştirmektir. Mezunlar “Su Ürünleri Teknikeri” unvanı alırlar.

Su Ürünleri Programı Eğitim Uygulama Alanları ve Atölyeleri; Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi bünyesindeki Urla Yerleşkesinde bulunan derslikler ve laboratuvarlar, EGESÜF Araştırma Gemisi, EÜ Su Ürünleri Fakültesinin Bornova Kampüsündeki derslikleri ve laboratuvarları ile Homa Dalyanı’dır.

Meslek Yüksekokulu mezunları, ÖSYM tarafından her yıl açılan DGS’ye (Dikey Geçiş Sınavı) girerek kendi dallarında lisans programlarına yerleşmeleri durumunda lisans eğitimlerini tamamlama hakkına sahiptirler.


 


Yukarı Dön