0 (232) 311 10 10

Ege Meslek Yüksekokulu

EGE MESLEK YÜKSEKOKULU

 

KURULUŞ YILI

ÖĞRETİM ÜYESİ 

Profesör

Doçent

Yardımcı Doçent

Öğretim Üye Yardımcısı

E.Ü. DİĞER BİRİMLERDEN GÖREVLENDİRİLEN ÖĞRETİM ELEMANLARI

ÜNİVERSİTE DIŞINDAN GÖREVLENDİRİLEN ÖĞRETİM GÖREVLİLERİ

ÖĞRENCİ KONTENJANI

KAYITLI ÖĞRENCİ SAYISI

Kız:

Erkek:

ÖĞRENCİ/ÖĞRETİM ELEMANI ORANI

ÖĞRENİM DİLİ

Öğrenim Süresi

(Mekatronik    programında    isteğe    bağlı hazırlık sınıfı bulunmaktadır)

1984

19

3

4

12

45

50

66

2289

10759

2428

8331

59.77

Türkçe

2 yıl

 


Ege Meslek Yüksekokulu 1984 yılında eğitim-öğretim hayatına başlamış, 1989 yılında Dünya Bankası II. Endüstriyel Eğitim Projesi kapsamına dahil olmuş, bu proje kapsamında hızlı bir gelişme göstermiştir.

Mesleğini en iyi şekilde uygulayarak bilgi ve beceri düzeyleri yüksek, uluslararası rekabet gücüne sahip tekniker ve meslek elemanı yetiştirme hedefi ile eğitim-öğretim çalışmalarını sürdüren Ege Meslek Yüksekokulu, birinci öğretimde 26 ve ikinci öğretimde 19 olmak üzere toplam 45 programda öğretime devam etmektedir.

Meslek Yüksekokulunun temel hedefi; özgür düşünceli, üretken ve takım halinde çalışabilen nitelikli teknikerler yetiştirmektir. Bu doğrultuda Meslek Yüksekokul, eğitimde insanı ön planda tutarak bilgiye ulaşmayı bilen, mesleğini sevdiren, çevreye duyarlı ve iş disiplinine sahip teknikerler yetiştirmeyi ilke edinmektedir.

Ege Meslek Yüksekokulu bünyesinde 40 farklı laboratuvar ve atölye bulunmaktadır. Bunlar; Ar-Ge Laboratuvarı, Serigrafi Atölyesi, Sign Atölyesi, Analog Elektronik Laboratuvarı, 8 Bilgisayar Laboratuvarı, Biyomedikal Cihazlar Laboratuvarı, Bilgisayar ve PLC Güç Elektroniği Laboratuvarı, Bobinaj Laboratuvarı, Elektrik Makineleri Laboratuvarı, Kontrol Laboratuvarı, Devre Analizi Laboratuvarı, İklimlendirme ve Soğutma Laboratuvarı, Otomatik Kumanda ve PLC Laboratuvarı, Küçük Ev Aletleri Laboratuvarı, Isıtıcı- Pişirici Cihazlar Laboratuvarı, Mikro- işlemciler Laboratuvarı, Sayısal Elektronik Laboratuvarı, Soğutucular ve Yıkayıcılar Laboratuvarı, Kontrol Sistemleri Laboratuvarı, CNC Laboratuvarı, Makine Atölyesi, Otomotiv Atölyesi, Oto Boya ve Karoseri Doğrultma Atölyesi, Mikrobiyoloji Laboratuvarı, Gıda Kalite Kontrol Laboratuvarı, Kimya Laboratuvarları, Sarım ve Tesisat Atölyesi, Seramik Atölyesi, Sistem Analizi Laboratuvarı, Rafineri ve Petrokimya Laboratuvarı, Mobilya ve Dekorasyon Atölyesi, Elektronik Haberleşme Laboratuvarı, Temel Elektronik Laboratuvarı, Tarım Alet ve Makinaları Atölyesi, Plastik Teknolojisi Atölyesi, Metal İşleri Atölyesi, Mekatronik Üretim Laboratuvarı, Hidrolik ve Pnömatik Laborratuvarı, Otomasyon ve Robotik Laboratuvarı, Proses Kontrol ve Ölçme Laboratuvarı.

Ege Meslek Yüksekokulu; üniversite – sanayi iş birliği kapsamında çeşitli kuruluşlarla yapılan yurt içi, yurt dışı protokoller ile öğrencilerin uygulamaların içerisinde yer almaları ve sektörle ilgili işletmelerde staj yapmaları için imkanlar yaratmakta; seminerler, fuarlar ve teknik  geziler düzenlemektedir. Sektörün önde gelenleri ve meslek odaları bir araya gelmesi ile dünyadaki değişim ve gelişmeler dikkate alınıp eğitim planları bu doğrultuda düzenlenmektedir. Teknolojiyi ve küresel yenilikleri bir adım önde takip etmek, bilim ve ilim dünyasında farklılık ve katma değer yaratmak amacıyla eğitim ve öğretim planları sürekli olarak revize edilmektedir.

Ege Meslek Yüksekokuluna, İZKA tarafından “Okul Öncesi ve Mesleki Eğitim Mali Destek Programı” kapsamında “Toplum İçin Teknik Eğitim ve Kadın İstihdamının Desteklenmesi” başlıklı proje ile 1.386.000 TL destek sağlanmıştır ve bu destek ile öğrenci laboratuvarları kullanıma sunulmuştur.

Ege Meslek Yüksekokulu, sanayinin ihtiyacı doğrultusunda programlar açarak hem sanayinin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamakta hem de mezun olan öğrencilere geniş iş olanakları yaratmaktadır.

Ege Meslek Yüksekokulu, 2010 yılında İngiltere’nin mesleki ve teknik eğitimde yetkili onay kuruluşu EDEXCEL (Eğitimde Mükemmellik) tarafından “Yetkili Eğitim Merkezi” olarak akredite olmuştur.

Ege Meslek Yüksekokuluna, ÖSYM tarafından belirtilen şartları taşımaları halinde, kontenjan dahilinde meslek liselerinden sınavsız geçiş yapılabilmektedir. Ön lisans eğitimlerini tamamlayan Meslek Yüksekokulu mezunları, ÖSYM tarafından her yıl açılan DGS (Dikey Geçiş Sınavı)’ye girerek kendi branşlarında lisans programlarına yerleşmeleri durumunda lisans eğitimlerini tamamlama hakkına sahiptirler.

Program adı

Birinci
Öğretim

İkinci Öğretim

Basım ve Yayın Teknolojileri

Var

Var

Bilgisayar Programcılığı

Var

Var

Biomedikal Cihaz Teknolojisi

Var

Var

Elektrik

Var

Var

Elektrikli Cihaz Teknolojisi

Var

Var

Elektronik Haberleşme
Teknolojisi

Var

Var

Elektronik Teknolojisi

Var

Var

Endüstriyel Kalıpçılık

Var

Var

Gıda Teknolojisi

Var

 

Grafik Tasarımı

Var

 

İklimlendirme ve Soğutma
Teknolojisi

Var

Var

İşletme Yönetimi

Var

Var

Kimya Teknolojisi

Var

Var

Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi

Var

Var

Polimer Teknolojisi

Var

Var

Makine

Var

Var

Makine, Resim ve Konstrüksiyon

Var

Var

Mekatronik (*)

Var

 

Meyve ve Sebze İşleme
Teknolojisi

Var

 

Mobilya ve Dekorasyon

Var

Var

Muhasebe ve Vergi
Uygulamaları

Var

Var

Oto Boya ve Karoseri

Var

Var

Otomotiv Teknolojisi

Var

Var

Seramik, Cam ve Çinicilik

Var

 

Sivil Savunma ve İtfaiyecilik

Var

 

Tarım Makineleri

Var

 

Ayrıca Ege Meslek Yüksekokulunun kampüs alanı içerisinde yaklaşık 120 m²’lik “Ege Meslek Yüksekokulu Sanat Galerisi” bulunmakta ve 2009 yılından günümüze sanatsal faaliyetlerde hizmet vermektedir.

* İngilizce hazırlık sınıfı bulunmaktadır.

İletişim Bilgileri

Adres: Ege Üniversitesi Kampüsü Ege Meslek Yüksekokulu 35100 Bornova – İZMİR
Tel: 0 (232) 373 62 19
Faks: 0 (232) 388 75 99
E-posta: egemyo@ege.edu.tr
Web: www.egemyo.ege.edu.tr

 


Yukarı Dön