Ege Tercih

Ege Meslek Yüksekokulu

EGE MESLEK YÜKSEKOKULU

Değerli Aday Öğrencimiz,

Ege Meslek Yüksekokulu 1984 yılında eğitim-öğretim hayatına başlamış, 1989 yılında Dünya Bankası II. Endüstriyel Eğitim Projesi kapsamına dahil olmuş, bu proje kapsamında hızlı bir gelişme göstermiştir.
Mesleğini en iyi şekilde uygulayarak bilgi ve beceri düzeyleri yüksek, uluslararası rekabet gücüne sahip tekniker ve meslek elemanı yetiştirme hedefi ile eğitim-öğretim çalışmalarını sürdüren Ege Meslek Yüksekokulu, birinci öğretimde 26 ve ikinci öğretimde 19 olmak üzere toplam 45 programda öğretime devam etmektedir.
.Ege Meslek Yüksekokulu bünyesinde 40 farklı laboratuvar ve atölye bulunmaktadır. Bunlar; Ar-Ge Laboratuvarı, Serigrafi Atölyesi, Sign Atölyesi, Analog Elektronik Laboratuvarı, 8 Bilgisayar Laboratuvarı, Biyomedikal Cihazlar Laboratuvarı, Bilgisayar ve PLC Güç Elektroniği Laboratuvarı, Bobinaj Laboratuvarı, Elektrik Makineleri Laboratuvarı, Kontrol Laboratuvarı, Devre Analizi Laboratuvarı, İklimlendirme ve Soğutma Laboratuvarı, Otomatik Kumanda ve PLC Laboratuvarı, Küçük Ev Aletleri Laboratuvarı, Isıtıcı- Pişirici Cihazlar Laboratuvarı, Mikro- işlemciler Laboratuvarı, Sayısal Elektronik Laboratuvarı, Soğutucular ve Yıkayıcılar Laboratuvarı, Kontrol Sistemleri Laboratuvarı, CNC Laboratuvarı, Makine Atölyesi, Otomotiv Atölyesi, Oto Boya ve Karoseri Doğrultma Atölyesi, Mikrobiyoloji Laboratuvarı, Gıda Kalite Kontrol Laboratuvarı, Kimya Laboratuvarları, Sarım ve Tesisat Atölyesi, Seramik Atölyesi, Sistem Analizi Laboratuvarı, Rafineri ve Petrokimya Laboratuvarı, Mobilya ve Dekorasyon Atölyesi, Elektronik Haberleşme Laboratuvarı, Temel Elektronik Laboratuvarı, Tarım Alet ve Makinaları Atölyesi, Plastik Teknolojisi Atölyesi, Metal İşleri Atölyesi, Mekatronik Üretim Laboratuvarı, Hidrolik ve Pnömatik Laborratuvarı, Otomasyon ve Robotik Laboratuvarı, Proses Kontrol ve Ölçme Laboratuvarı.
Ege Meslek Yüksekokuluna, İZKA tarafından “Okul Öncesi ve Mesleki Eğitim Mali Destek Programı” kapsamında “Toplum İçin Teknik Eğitim ve Kadın İstihdamının Desteklenmesi” başlıklı proje ile 1.386.000 TL destek sağlanmıştır ve bu destek ile öğrenci laboratuvarları kullanıma sunulmuştur.
Ege Meslek Yüksekokulu, sanayinin ihtiyacı doğrultusunda programlar açarak hem sanayinin nitelikli eleman ihtiyacını karşılamakta hem de mezun olan öğrencilere geniş iş olanakları yaratmaktadır.
Ege Meslek Yüksekokulu, 2010 yılında İngiltere’nin mesleki ve teknik eğitimde yetkili onay kuruluşu EDEXCEL (Eğitimde Mükemmellik) tarafından “Yetkili Eğitim Merkezi” olarak akredite olmuştur.
Ege Meslek Yüksekokuluna, ÖSYM tarafından belirtilen şartları taşımaları halinde, kontenjan dahilinde meslek liselerinden sınavsız geçiş yapılabilmektedir. Ön lisans eğitimlerini tamamlayan Meslek Yüksekokulu mezunları, ÖSYM tarafından her yıl açılan DGS (Dikey Geçiş Sınavı)’ye girerek kendi branşlarında lisans programlarına yerleşmeleri durumunda lisans eğitimlerini tamamlama hakkına sahiptirler.

 


Yukarı Dön