0 (232) 311 10 10

Tire-Kutsan Meslek Yüksekokulu

TİRE KUTSAN MESLEK YÜKSEKOKULU

KURULUŞ YILI

ÖĞRETİM ÜYESİ

Profesör

Doçent

Yardımcı Doçent

ÖĞRETİM ÜYE YARDIMCISI

E.Ü. DİĞER BİRİMLERDEN GÖREVLENDİRİLEN

ÖĞRETİM ELEMANLARI

ÜNİVERSİTE DIŞINDAN GÖREVLENDİRİLEN ÖĞRETİM GÖREVLİLERİ.

ÖĞRENCİ KONTENJANI

KAYITLI ÖĞRENCİ SAYISI

Kız

Erkek

ÖĞRENCİ / ÖĞRETİM ELEMANI ORANI

ÖĞRENİM DİLİ

ÖĞRENİM SÜRESİ

 

1994

4

1

1

2

4

2

11

260

829

401

428

39,47

Türkçe

2 yıl

Tire Kutsan Meslek Yüksekokulu, Ege Üniversitesine bağlı olarak "Tire Meslek Yüksekokulu" adı ile İzmir'in Tire ilçesinde kurulmuş, 1998-1999 eğitim-öğretim yılında ismi EÜ Tire Kutsan Meslek Yüksekokulu olarak değiştirilmiştir.

Tire Kutsan Meslek Yüksekokulu kuruluşundan bugüne kadar, Tire ilçesine eğitim- öğretim, sosyal ve kültürel anlamda katkılar yapmaya devam etmektedir. Bu görevlerinin yanında yüksekokulun temel misyonu, evrensel değerleri benimsemiş, disiplinli ve uyumlu bir çalışma ortamı içinde kendi yapısını sürekli geliştirerek ülkenin gereksinim duyduğu nitelikli ara insan gücünü yetiştirmek, sahip olduğu bilgi ve teknoloji birikimini ülke hizmetine sunmaktır.

Meslek Yüksekokulu, eğitim-öğretim faaliyetlerine ilk olarak 1994-1995 eğitim-öğretim yılında 'Bilgisayar Programcılığı' ve 'Gıda Teknolojisi' programları ile başlamıştır. 2002-2003 eğitim-öğretim yılında ise 'Muhasebe ve Vergi Uygulamaları' programı (ikinci öğretim) açılmıştır. 2012-2013 eğitim-öğretim yılında Bilgisayar Programcılığı ve Gıda Teknolojisi programlarının ikinci öğretimleri de açılmıştır. Böylece Yüksekokulda, 3’ü ikinci öğretim olmak üzere 5 programla, eğitim ve öğretim faaliyetleri devam etmektedir.

Bilgisayar Programcılığı YGS-1, Gıda Teknolojisi Programı YGS-2 ve Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı YGS-6 puan türü ile öğrenci kabul etmektedir.

Eğitim - öğretim faaliyetleri; 9 derslik, 3 bilgisayar laboratuvarı, 1 konferans salonu, 1 kimya laboratuvarı, 1 mikrobiyoloji laboratuvarı ve 1 cihaz laboratuvarında sürdürülmektedir.

Meslek Yüksekokulu öğrencileri, okudukları programla aynı alanda olmamak üzere, Açıköğretim Fakültesinin ön lisans programlarından herhangi birini tercih ederek aynı anda iki ön lisans programında eğitim alabilirler.

Meslek Yüksekokulundan mezun olan bilgisayar programcıları; başta sanayi kuruluşları olmak üzere bilgisayar satış, yazılım ve teknik destek firmaları, internet servis sağlayıcıları, bankalar, sigorta şirketleri vb. firmalarda çalışabilmektedirler. Gıda Teknolojisi programı mezunları ise, gıda üretimi yapan işletmelerin kalite kontrol merkezlerinde, çevre koruma laboratuvarlarında, ayrıca Gıda, Tarım ve Hayvancılık   Bakanlığı   Kontrol   Laboratuvarı,   Hıfzısıhha   Enstitüsü,   il    sağlık müdürlüklerinde ve belediyelerde istihdam edilebilirler. Muhasebe meslek elemanları ise mali müşavir ve yeminli mali müşavir bürolarında, kamu ve özel işletmelerin muhasebe departmanlarında, denetim şirketlerinde yardımcı eleman olarak çalışabilirler.

Meslek Yüksekokul mezunları, ÖSYM tarafından her yıl düzenlenen DGS (Dikey Geçiş Sınavı)’ye girerek kendi branşlarında lisans programlarına kayıt yaptırıp lisans eğitimlerini tamamlama hakkına sahiptirler. Dikey Geçiş Sınavı kapsamında yeterli puan almaları durumunda Bilgisayar Programcılığı mezunları; bilgisayar mühendisliği, yazılım mühendisliği, endüstri mühendisliği, bilgisayar ve öğretim teknolojileri öğretmenliği, fizik, istatistik, Gıda Teknolojisi Programı mezunları; beslenme ve diyetetik, gıda mühendisliği, kimya; Muhasebe ve Vergi Uygulamaları Programı mezunları ise; iktisat, işletme, maliye, muhasebe, uluslararası ticaret vb. lisans programlarına geçiş yaparak eğitimlerini tamamlayabilirler.

İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres: Ege Üniversitesi Tire Kutsan Meslek Yüksekokulu, 35900, Tire / İzmir

Tel: 0 (232) 512 86 16 - 512 97 17

Faks: 0 (232) 512 86 16

Web: http://tkmyo.ege.edu.tr

E-posta:tkmyo@mail.ege.edu.tr

EGE ÜNİVERSİTESİ TANITIM TEMSİLCİSİ BİLGİ FORMU

Fakülte/Yüksekokul                         : Tire Kutsan Meslek Yüksekokulu Tanıtım Temsilcisi

Ünvanı  –  Adı –  Soyadı                  : Öğr. Gör. Dr. Meryem ODABAŞI

Telefon Numarası Dahili Cep     : 5128616-7129/ 0 538 245 1964

E Posta Adresi                               : meryemodabasi@gmail.com


Yukarı Dön