Ege Tercih

Spor

 

20 Mayıs Spor Tesisleri

Adını Ege Üniversitesi’nin kuruluş günü olan 20 Mayıs’tan alan tesisimiz amatör futbol müsabakalarına da ev sahipliği yapan bir adet nizami çim saha, bir adet IAAF (International Association of Athletics Federations) sertifikalı 8 kulvarlı tartan atletizm pisti ve  çim zeminiyle sırıkla atlama, cirit ve gülle atma da dahil tüm atletizm branşlarına uygun atletizm sahası, bir adet 7x72m boyutlarında tartan pist ve kum havuzunun bulunduğu kapalı atletizm alanı; cimnastik çalışmaları için (trambolin, paralel bar, atlama beygiri, kulplu beygir, barfiks, halka, denge, asimetrik paralel ve sünger havuzunun bulunduğu) artistik cimnastik salonu, bir adet kondisyon salonu, müzik - dans odası ve ayrıca çeşitli spor branşlarının uygulamalı çalışmaları için çok amaçlı spor alanı bulunduğu, 2400 adet seyirci koltuğu ve 25 adet engelli izleyicinin yararlanabileceği izleyici terasını içermektedir. 355 adet VIP koltuğu ve 65 adet protokol koltuğu, 55 kişilik basın masası ile çok amaçlı bir spor kompleksidir. Tesisimiz diğer tüm spor tesislerimiz gibi öncelikli olarak Fakülte ve Yüksekokulların zorunlu ve seçmeli derslerine ev sahipliği yapmaktadır.


Ege Üniversitesi Büyük Spor Salonu:

TBF Basketbol 2.Ligi müsabakalarına da ev sahipliği yapan 2500 seyirci kapasiteli ( voleybol ve hentbol müsabakaları da düzenlemeye uygun) bir müsabaka salonu, bir adet basketbol antrenman sahası, bir adet voleybol antrenman sahası, altı adet masanın bulunduğu bir adet masa tenisi salonu, iki adet dans salonu ve bir adet fitnes salonunu kapsayan bir spor kompleksi niteliğindeki Salonumuz öncelikli olarak Fakülte ve Yüksekokulların zorunlu ve seçmeli derslerine tahsis edilmekle beraber Üniversiteler arası müsabakalara hazırlanan Üniversitemiz takımları ile; SKS Daire Başkanlığınca düzenlenen Üniversite içi müsabakalara katılan Fakülte/Yüksekokul takımlarının antrenmanları içinde tahsis edilmektedir. 

Salonumuz ayrıca Türkiye Üniversite Sporları Federasyonunca düzenlenen Üniversiteler arası müsabakalar ile SKS Daire Başkanlığınca düzenlenen Fakülte/Yüksekokullar arası ve akademik/idari personel arası spor müsabakalarına ev sahipliği yapmaktadır. Büyük Spor Salonumuz ayrıca bireysel spor çalışmaları ve dış kullanıcılar için gerek üyelik sistemi ile gerekse saatlik ( ve belirli süreli) kiralama yöntemi ile tüm halkımıza hizmet vermektedir.

Salonumuza üye olmak isteyenler doğrudan Salon içinde bulunan kayıt ofisine müracaat ederek üyeliklerini yaptırırlarken, diğer kullanıcılar ise Daire Başkanlığımız Spor Hizmetleri Şube Müdürlüğüne yazılı olarak müracaat ederek Tesisin uygunluk durumuna göre Tesisten faydalanabilmektedirler.


50. Yıl Spor Salonu
Fakülte yüksekokulların  zorunlu ve seçmeli derslerine öncelikli olarak tahsis edilen Salonumuz,  Türkiye Üniversite Sporları Federasyonunca düzenlenen Üniversiteler arası müsabakalar ile SKS Daire Başkanlığınca düzenlenen Fakülte/Yüksekokullar arası ve akademik/idari personel arası spor müsabakalarına ev sahipliği yapmaktadır. Üniversiteler arası müsabakalara hazırlanan Üniversitemiz takımları ile;  SKS Daire Başkanlığınca düzenlenen Üniversite içi müsabakalara katılan Fakülte/Yüksekokul takımlarının antrenmanları içinde tahsis edilmektedir. Salonumuz 1000 seyirci kapasitesinin yanı sıra, giriş katında protokol bekleme salonu, üst katında 400 kişilik fuaye (bekleme) salonu, yüz kişilik basın ve protokol tribünleri ile hizmet vermektedir.2 Nolu Çim Saha
Öncelikli kullanım amacı fakülte ve yüksekokulların zorunlu ve seçmeli dersleri ile Üniversitemiz ve Fakülte yüksekokulların takımlarının antrenmaları için kullanılmasının yanı sıra dış kullanıma da açık 68*37 mt ebatlarında bir suni çim sahadır.


Küçük Spor Salonu

Fakülte ve yüksekokulların zorunlu ve seçmeli dersleri ile Üniversitemiz ve Fakülte yüksekokulların takımlarının antrenmaları için kullanılan 250 seyirci kapasiteli voleybol salonudur.


Tenis Kortları
İki adet kapalı ve dört adet açık kortun yanı sıra bir adet antrenman duvarının yer aldığı tenis kortları Fakülte Yüksekokullarının derslerinin yanı sıra üyelik ve kiralama sistemi ile dış kullanıcılara da hizmet vermektedir.

Prof. Dr. Sermed AKGÜN Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu


Ege Üniversitesi Prof. Dr. Sermed AKGÜN Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu, olimpik standartlarda, 50 metre uzunluğunda, 21 metre genişliğinde, 2000 seyirci kapasiteli, kapalı bir yüzme havuzudur. Havuz normal zamanlarda 21 metrelik 20 kulvar, çeşitli organizasyonlar ve özel antrenmanlar sırasında ise 50 m.’lik 8 kulvar şeklinde kullanılmaktadır.

Havuzun su kalitesini belirleyen değerler elektronik sistemlerle ölçülmekte ve gerekli müdahaleler aynı sistemlerle yapılmaktadır. Havuzun su sıcaklığı yaz ve kış sezonunda, kulüp sporcularının ve küçük kullanıcıların ortak bir şekilde antrenman yapabilmesi için uygun olan 27ºC derecede tutulmaktadır. Kullanılan bütün malzemeler Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olup düzenli olarak raporlarla kontrol edilmektedir. Havuz suyunun hijyenik kalabilmesi için havuz operatörü tarafından günde en az üç defa yapılan su analizlerinin haricinde her ay düzenli olarak T.C. Sağlık Bakanlığı’nın yetkilendirdiği kurum ve kuruluşlar ile Halk Sağlığı Laboratuvarlarına su numunesi gönderilmekte ve gelen sonuçlar T.C Sağlık Bakanlığı tarafından kontrol edilmektedir. Sağlık ve güvenlik temelinde çalışmalarını sürdüren havuzda cankurtaranlar sürekli olarak görev yapmaktadır. Herhangi bir yaralanma ve acil sağlık sorunlarına müdahale etmek için sağlık görevlisi mevcuttur.

Tesisin öncelikli amacı Ege Üniversitesi öğrencileri ile akademik ve idari personelinin spor yapabileceği sağlıklı bir ortam yaratmak olmakla beraber günün belli saatlerinde tesis üniversite dışından da kullanıma açıktır. Tesisten yararlanmak isteyenler gereken şartları yerine getirdikten sonra havuz veznesinden anahtar alarak kullanımı gerçekleştirebilirler. Ayrıca tesisten düzenli olarak yararlanmak isteyen kişiler için aylık abonelik sistemi de mevcuttur. Bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgiler tesis içinde bulunan danışma birimden alınabilmektedir.

Açık Yüzme Havuzu

Yarı Olimpik ölçülerde olan Açık Yüzme Havuzu yaz döneminde hizmet vermektedir. Resmi ve dini bayramlar hariç, hafta içi her gün 08.00 ve 20.00 saatleri arasında aşağıda yer alan “Serbest Yüzme Seans Programı” çerçevesinde hizmete açıktır. Tesisimizden faydalanmak isteyen kişiler üniversitemiz havuzlarının “sağlıklı” kullanımı için gerekli olan aşağıda belirtilmiş havuz kullanım şartlarını yerine getirdikten sonra tesise başvurarak giriş yapabilirler.


Diğer Spor Alanları:
Açık (4) ve Kapalı (2) Tenis Kortları
Açık Koşu Parkurları
Çok Sayıda Açık Basketbol ve Voleybol Sahaları
Antrenman Duvarı
2,3 km uzunluğunda bisiklet yolları
Öğrenci Köyü Spor Alanı (basketbol, futbol, voleybol ve tenis)

 

Yukarı Dön