Ege Tercih

Aliağa Meslek Yüksekokulu

Değerli Aday Öğrencimiz,

Aliağa Meslek Yüksekokulu, 2013 yılında kuruluşundan sonra kısa sürede büyüme ve gelişme göstermiş, öğrenci sayısı ve altyapı olanakları bakımından yeterli düzeye ulaşmıştır. Meslek Yüksekokulunda; 2013 yılından bu yana Kimya Teknolojisi , Makine, Elektrik Programlarında örgün ve ikinci öğretim, Metalurji Programı’nda örgün öğretim,  2014 yılı itibari ile Rafineri ve Petrokimya Teknolojisi Programlarında örgün öğretim olarak eğitim sürdürülmektedir.

4 blok şeklinde 3875 m2’lik kapalı alanı bulunan Aliağa Meslek Yüksekokulu, toplamda 36.000 m²’lik alanda bünyesinde kimya laboratuvarı, elektrik laboratuvarı, makine laboratuvarı, kaynak atölyesi, teknik çizim salonu, 2 adet bilgisayar laboratuvarı, kütüphane, 85 kişilik konferans salonu ve öğrenci aktivite merkezi yer almaktadır.

Sanayideki konumu nedeniyle farklı birçok potansiyele sahip olan Aliağa’nın ekonomisinin hızla büyümesi, ulaşım kolaylıkları, sosyal ve kültürel yapısı, devam eden dev yatırımlarla oluşan büyüme potansiyeli gelecekte de nitelikli işgücü ihtiyacını çeşitlendirerek arttıracaktır.

Bu noktada, Aliağa Meslek Yüksekokulu, ilçenin sürdürülebilir büyüme ve kalkınmasına olumlu yönde katkıda bulunmak, sanayi sektörü ve diğer yan sektörlerin nitelikli eleman ihtiyaçlarını karşılamak açısından önem arz etmektedir.

Meslek Yüksekokuluna, ÖSYM tarafından belirtilen şartları taşımaları halinde, kontenjan dahilinde sınavla geçiş yapılabilmektedir. Ön lisans eğitimlerini tamamlayan meslek yüksekokulu mezunları, Açık Öğretim Fakültelerine kayıtlanabilirler. Bu fakültelerde eğitimlerini tamamladıkları takdirde lisans diploması almaya hak kazanırlar. Meslek Yüksekokul mezunları, ÖSYM tarafından her yıl açılan DGS'ye (Dikey Geçiş Sınavı) girerek kendi branşların da lisans programlarına yerleşmeleri durumunda lisans eğitimlerini tamamlama hakkına sahiptirler.

Meslek Yüksekokulu ile ilgili detaylı bilgiye Tanıtım Kitleri'nden ulaşabilirsiniz.Yukarı Dön