Ege Tercih

Havacılık Meslek Yüksekokulu

Değerli Aday Öğrencimiz,

Ege Üniversitesi Havacılık Meslek Yüksekokulu, Ege Meslek Yüksekokulundan “Uçak Teknolojisi” ve “Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği” Programlarını bünyesine alarak 23.07.2015 tarihli ve 41380 sayılı Yüksek Öğretim Kurulu kararıyla kurulmuş, 2016-2017 eğitim-öğretim yılından itibaren eğitim öğretime başlamıştır. Meslek Yüksekokulumuzda eğitim öğretim faaliyetleri; Gaziemir ilçesi Sarnıç beldesinde, İzmir Adnan Menderes Havalimanının yanında bulunan Ahmet Eroğlu Eğitim Tesisinde sürdürülmektedir.

Toplam 6600 m2 alana kurulu olan eğitim tesisinde, 1800 m2’lik ana bina ve 2200 m2’lik Hangar Binası olmak üzere toplam 4000 m2 kapalı alan bulunmaktadır. Tesiste 2 uçak ve 1 helikopterin bulunduğu hangar, yapısal-makina, itki-güç sistemleri, mekanik test-ölçme, kompozit, elektrik-elektronik (aviyonik), tahribatsız muayene, radyografi, lojistik ve bilgisayar laboratuvarları ve atölyeleri bulunmaktadır. Yüksekokulumuzun tesis alt yapısı Üniversitemiz Nükleer Bilimler Enstitüsü ve Mühendislik Fakültesi Makine Mühendisliği tarafından da kullanılmaktadır.

Tesiste ayrıca 215 kişilik konferans salonu, seminer salonu, derslikler, çalışma salonu, toplantı odası ve havacılıkla ilgili kaynakların bulunduğu okuma salonu bulunmaktadır.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programına , kayıtlanacak öğrencilerde ÖSYM kılavuzuna göre bazı ön şartlar aranmaktadır.

Bu ön şartlar:

  • Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak,
  • Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almak (işitme kaybı/eksikliği, görme kaybı/eksikliği vs.)

Bu programdaki öğrencilerimiz birinci ve ikinci yılların sonunda 20’şer günlük zorunlu stajlarını havayolu işletmeleri (THY, Pegasus, vd.), yer hizmetleri (TGS, Havaş vd.), kamu kurum ve otoriteleri (DHMI, SHGM vd.), havaalanı işletmeleri (ICF Fraport, TAV vd.), havayolu ikram (catering) işletmelerinde (Turkish Doco vd.) yapmaktadır. Bu sayede öğrencilerimiz hava taşımacılığı sektörünün işleyişi hakkında bilgili, yolcu ve yer hizmetleri operasyonlarını gerçekleştirebilecek beceriye sahip, yabancı dil, işaret dili, temel işletme bilgisi ile donanarak mezun olmaktadırlar.

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği Programından mezun olan öğrenciler, ÖSYM tarafından yapılan "Dikey Geçiş Sınavında" başarılı olmaları halinde Üniversitelerin Havacılık Yönetimi, İşletme, İşletme Yönetimi, Lojistik, Lojistik Yönetimi,  Seyahat İşletmeciliği, Seyahat İşletmeciliği ve Turizm Rehberliği, Teknoloji ve Bilgi Yönetimi, Ulaştırma ve Lojistik, Ulaştırma ve Lojistik Yönetimi, Uluslararası Lojistik ve Taşımacılık, Uluslararası Lojistik, Turizm İşletmeciliği bölümlerine geçiş yapabilmektedirler.

Uçak Teknolojisi Programına kayıtlanacak öğrencilerde ÖSYM kılavuzuna göre bazı ön şartlar aranmaktadır.

Bu ön şartlar:

  • Havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı veya Adli Sicil Arşiv Kaydı bulunmamak,
  • Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden sağlık raporu almak (renk körlüğü, işitme kaybı/eksikliği, görme kaybı/eksikliği vs.)
  • Uçak Teknolojisi Programından mezun olan öğrenciler, ÖSYM tarafından yapılan "Dikey Geçiş Sınavında" başarılı olmaları halinde Üniversitelerin Elektrik Mühendisliği, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Elektronik Mühendisliği Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Otomotiv Mühendisliği, Pilotaj, Uçak Elektrik-Elektronik, Uçak Gövde – Motor, Uçak Gövde - Motor Bakım, Uçak Mühendisliği ile Uçak ve Uzay Mühendisliği bölümlerine geçiş yapabilmektedirler.

Meslek Yüksekokulu ile ilgili detaylı bilgiye Tanıtım Kitleri'nden ulaşabilirsiniz.Yukarı Dön