Yönetim Görüşleri


Prof. Dr. Necdet BUDAKEge Üniversitesi Rektörü

Sevgili gençler;
Eğitim-öğretim, hayat boyu devam eden bir süreçtir. Temel eğitimden yükseköğretime geçtiğiniz bu dönemde üniversite seçiminiz geleceğiniz için bir dönüm noktası olacaktır. Bu nedenle hedeflerinize uygun, yeteneklerinizle örtüşen, sevdiğiniz bir mesleği seçmek ve o mesleği öğreneceğiniz doğru üniversiteyi tercih etmek önemlidir.

68 yıllık köklü bir birikime ve güçlü akademik potansiyele sahip olan Ege Üniversitesi; bölgemizin ilk, ülkemizin dördüncü sırada kurulan bilim çınarı olarak ülkemizi bilim ışığı ile aydınlatan ve bölgesine değer katan saygın bir yükseköğretim kurumudur.

Türkiye’nin en köklü yükseköğretim kurumlarından olan Ege Üniversitesi, "Araştırma Üniversitesi" ünvanına sahip, Türkiye’nin ilk Kurumsal Tam Akreditasyon Belgesini almış, Öğrenci memnuniyetinde A Plus bir seviyede ve "Öğrencilerin Kariyer Gelişimini En Etkin Şekilde Destekleyen Üniversite" ödülünü alan ilk ve tek üniversite olarak başarılarıyla Türk yükseköğretim sistemimize örnek, öncü bir üniversitedir.

Ege Üniversitesi; son teknoloji eğitim alt yapısı, tüm olanakları içerisinde barından 7/24 yaşayan kampüsü ve alanlarında uzman nitelikli akademisyen kadrosu ile Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden biridir. Üniversitemiz sadece eğitimde değil; sporda, sanatta, her türlü sosyal ve kültürel faaliyette sağladığı olanaklarla "öğrenci odaklı" bir misyona sahiptir.

Ege Üniversitesi 15. Tercih Günleri kapsamında sizlere hem üniversitemizi anlatmayı hem de bilinçli tercih yapmanız için yardımcı olmayı hedefliyoruz. Yapacağınız tercihlerin hepiniz için hayırlı olmasını gönülden temenni ederken başarılı bir üniversite hayatı için sizleri ailemize bekliyorum.

Prof. Dr. Banu YÜCELEge Üniversitesi Rektör Yardımcısı

Eğitim – öğretim hayatınızın çok önemli yol ayrımını yapmanız gereken bugünlerde vereceğiniz kararlar, bundan sonraki hayatınız için belirleyici nitelikte olacaktır.

Üniversitemiz, eğitim, öğretim ve araştırma faaliyetlerini uluslararası standartlarda sürdüren köklü bir geçmişe sahiptir. Bu geçmiş ve bütüncül kalite anlayışımız, Yükseköğretim Kalite Kurulu tarafından 'Tam Akredite' olan ilk devlet üniversitesi olmanın haklı gururunu bizlere yaşatmıştır. Yenilikçi, öğrenci odaklı, girişimleri destekleyen, fikirleri önemseyen, alanında uzman ve yeterli akademik kadromuzla sizler için en iyisini üretmek ve sizleri hayalinizdeki geleceğe taşımak için büyük bir gayret içerisindeyiz.

Bireysel ve mesleki becerilerinize yönelik öğrenci odaklı misyonumuzla sizlere ayrıcalıklı imkânlar sunmaktayız. Geleceğinize büyük bir artı katmak için siz kıymetli öğrencilerimizi; araştırmada öncü, bilimsel birikimini Ar-Ge’ye dönüştürerek ülkemizin ve insanlığın yararına sunan, eğitimde kaliteyi ön planda tutan Ege Üniversitesi Ailesinin birer üyesi olmaya davet ediyoruz.

Prof. Dr. Mehmet ERSANEge Üniversitesi Rektör Yardımcısı

Ege Üniversitesi düşüncede ve yaşantıda farklılıklara saygılı, yenilikçi, bilimde, araştırmada öncü ve atılımcı misyonuyla eğitim veren Türkiye’nin en köklü üniversitelerinden birisidir. Ortaya koyduğu çalışmalarla insanlığa hizmet eden bir kurum olan Ege Üniversitesi, bulunduğu çevre ile bütünleşerek, bölgesel ve ulusal kalkınmaya katkı sunmakta, ülkemizin çeşitli alanlarda ihtiyaç duyduğu eleman ihtiyacını karşılamaktadır.

Dünyaya, ülkesine ve yaşadığı toplumun gerçeklerine duyarsız kalmayan Ege Üniversitesi, yeni nesillere sağlam yarınlar inşa etmek için üstün gayret sarf etmektir. Bu hassasiyet Ege Üniversitesini yalnızca akademik başarılarıyla değil, ortaya koyduğu değerlerle de örnek teşkil eden bir yükseköğretim kurumu olarak öne çıkarmaktadır. Ege Üniversitesi ailesi, bugüne dek toplumsal düzeyde iz bırakan pek çok proje gerçekleştirmiş, bulunduğu bölgenin en köklü üniversitesi olarak bölge sorunlarının çözülmesinde daima öncü ve aktif bir rol üstlenmektedir. Sizleri de Türkiye’nin önde gelen üniversitelerinden biri olan Ege Üniversitesi’nin öğrencisi olmaya davet ediyoruz.

Prof. Dr. İlkin ŞENGÜNEge Üniversitesi Rektör Yardımcısı

Ege Üniversitesi; deneyimli ve güçlü akademik kadrosu ile uluslararası düzeyde kaliteli eğitim veren, ülkemizin "Tam Akredite" olan ilk devlet üniversitesidir. Eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra ulusal ve uluslararası bilimsel araştırmalar, patent, inovasyon ve ‘Teknoloji Transferi’ konularında da öncü üniversitelerdendir. Üniversitemiz, ‘yeşil ve sürdürülebilir’ büyük bir kampüse sahiptir. Tam donanımlı araştırma laboratuvarları ile spor, sanat ve sosyal konularda alt yapısı güçlü bir üniversitedir. Bu özellikleri ile siz değerli öğrencilerimize kaliteli ve keyifli bir öğrencilik hayatı sağlamaktadır. Çok sayıda öğrenci topluluğu, yıl boyunca gerçekleştirilen etkinlikler, konferanslar ve sosyal sorumluluk projeleri öğrencilerimizin hem sosyalleşmesi hem de eğitim hayatlarında ve kariyerlerinde kullanacakları deneyimler kazanmalarını sağlamaktadır. Üniversitemizin sunduğu tüm akademik ve sosyal olanaklar, öğrencilerimizin dünyanın her yerinde yaşayabilecek, mesleklerini icra edebilecek donanımlı ve özgüvenli birer dünya vatandaşı olarak mezun olmalarını hedeflemektedir. Ülkemizin geleceği olan siz gençlerimizi Ege Üniversitesi ailesinin bir üyesi olarak görmekten mutluluk duyacağız.

Yukarı Dön