Ege Tercih

Hemşirelik Fakültesi

Değerli Aday Öğrencimiz,

Ege Üniversitesinin kuruluşu ile birlikte öğretime başlayan, ülkemiz ve Avrupa’da lisans düzeyinde eğitim veren ilk Hemşirelik Yüksekokulu olan Ege Üniversitesi Hemşirelik Yüksekokulu, 2011 yılında Hemşirelik Fakültesine dönüştürülmüştür.

Ulusal ve uluslararası düzeyde tercih edilen, dünya standartlarında rekabet edebilecek akademisyen ve hemşirelerin yetiştirildiği model bir eğitim kurumu olma amacı ile eğitim faaliyetlerini sürdüren Hemşirelik Fakültesi, ülkemizin üçüncü Hemşirelik Fakültesidir.

Hemşirelik Fakültesinin hedefi; hemşirelikte lisans eğitimi veren öncü bir fakülte olarak birey, aile ve toplum sağlığından sorumlu, topluma; eğitim, danışmanlık ve sağlık bakım hizmetleri sunan, hemşirelik bilim dallarında araştırma, eğitim, yönetim bilgi ve becerilerine sahip çağdaş hemşireler yetiştirmektir.


Hemşirelik Fakültesi’nde;

-Hemşirelik Esasları
-İç Hastalıkları Hemşireliği
-Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği
-Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği
-Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği
-Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği
-Halk Sağlığı Hemşireliği 
-Hemşirelikte Öğretim 
-Hemşirelikte Yönetim Anabilim Dalları'nda eğitim verilmektedir.


Hemşirelik Fakültesi öğrencileri, mesleki gelişimlerinde temel oluşturacak bilgi ve becerileri kazanmak amacı ile öğretim elemanları desteğinde; Ege Üniversitesi Hastanesi, Sağlık Bakanlığı Hastaneleri, Toplum Sağlığı Merkezleri, Ana Çocuk Sağlığı Aile Planlaması Merkezleri, Huzurevleri, Doğumevleri, Anaokulları, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı İlköğretim Okullarında uygulama yapmaktadırlar.

Öğrencilerin sosyal yapılarının güçlendirilmesi amacı ile ders programı kapsamında sosyal sorumluluk projeleri yürütülmektedir. Basketbol, futbol, voleybol ve yüzme takımı bulunan fakültenin çevresinde futbol, basketbol, voleybol ve tenis sahası mevcuttur.

Hemşirelik lisans programını bitirenler; koruyucu, tedavi edici sağlık kuruluşlarında ve rehabilitasyon merkezleri gibi kurumlarda hemşire ve yönetici hemşire olarak çalışabilirler.

 

ÖNE ÇIKAN ÖZELLİKLER

  • Ülkemiz ve Avrupa’da lisans düzeyinde eğitim veren ilk Hemşirelik Yüksekokulu ve ülkemizin üçüncü Hemşirelik Fakültesi
  • Hemşirelikte Entegre Eğitim modeli uygulanan ilk fakültelerden biri
  • Hemşirelik eğitim programı HEPDAK tarafından akredite edilen ilk hemşirelik fakültelerinden biri
  • Ülkemizde hemşirelik eğitimi veren kurumlar arasında en güçlü öğretim kadrosuna sahip fakültelerden biri
  • SCI, SCI-E ve SSCI kapsamındaki dergilerde yayın sayısı ile Türkiye’de tüm hemşirelik fakülteleri arasında ilk sıralarda yer alan fakülte
  • 2006 yılından bu yana “Florence Nursing and Midwifery Network” üyesi olan, 18 ülke arasında ülkemizi temsil eden ilk ve tek fakülte

Fakülte ile ilgili detaylı bilgiye Tanıtım Kitleri'nden ulaşabilirsiniz.

 Yukarı Dön