Ege Tercih

Öğrenci Köyü

Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü , 2006 yılında iki bloğun açılmasıyla faaliyete geçmiş, üniversitemizin değişik fakülte ve yüksekokullarında öğrenimlerini sürdüren 1708 öğrencimize barınma imkânı sağlanmaktadır. Ayrıca eğitsel, kültürel ve sportif faaliyetler kapsamında düzenlenen etkinliklere katılan gruplar için sporcu katımız 57 kişiye barınma hizmeti sunabilmektedir.

Öğrencilerimize barınma hizmeti veren 12 bloğun yanı sıra yerleşke içerisinde bir sosyal tesis ile hazır yiyecek- içecek otomatları bulunmaktadır. Ayrıca futbol ve basketbol sahaları, tenis kortu  ve oyun salonu Öğrenci Köyü'nde konaklayan öğrencilerimize ders dışı serbest zamanlarını değerlendirme imkânı sağlamaktadır.


Deprem yönetmeliğine uygun olarak inşa edilmiş Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü, 15 m2 tek ve çift kişilik oda alternatifleri ile üniversitemizi tercih eden öğrencilerimize eğitimleri süresince huzurlu, güvenli, rahat, eğlenceli, sağlıklı ve çağdaş bir ortam sunmaktadır. 

Merkezi sistem televizyon yayını ve Ege Üniversitesi ağ politikalarına bağlı olarak belirlenen internet erişimi bulunan odalarımızda, ayrıca banyo ve tuvaletlerin yanı sıra bazalı yatak, elbise dolabı, çalışma masası, kitaplık, ayakkabılık gibi temel mobilyalar ile birlikte  buzdolabı ve kablolu internet standart olarak bulunmaktadır. 
Her blokta mutfak, ütü, dinlenme ve çalışma odaları ile 2 blokta genel çamaşırhane bulunmaktadır. Çamaşırhanelerde bulunan çamaşır yıkama ve kurutma makineleri personelimizin kullanımı ile öğrencilerimizin hizmetine sunulmuştur. Ayrıca öğrencilerimizin ihtiyacını karşılamak üzere bir karma çalışma odası, bavul odası, ders ve hobi amaçlı müzik çalışmalarını gerçekleştirebilecekleri iki müzik odası ile Diş Hekimliği Fakültesinde okuyan öğrencilerimizin çalışmaları için üç adet diş çalışma odası Öğrenci Köyü bünyesinde yer almaktadır. Merkezi sistemli doğalgaz ile ısınan bloklarımızda 24 saat kesintisiz sıcak su mevcuttur. 


Öğrenci Köyü'nde ayrıca elektrik, elektronik, tesisat gibi teknik konularda gerekebilecek her türlü müdahaleyi yapabilecek düzeyde ekipler bulunmaktadır. Odaların temizlik hizmeti ise personeller tarafından, ortak alanlar her gün, odalar haftada bir olmak üzere sağlık ve hijyen kurallarına uygun olarak yapılmaktadır. 
Öğrenci Köyümüzün güvenliği 24 saat boyunca; blok girişlerinde, dış alan ve ortak mekânlarda bulunan kamera sistemleri ve güvenlik görevlilerince sağlanmaktadır.


Öğrenci Köyü blok çevrelerinde yeşil alanlar, açık hava mobilyaları, mini amfi tiyatro ve satranç alanı mevcuttur. Ayrıca Öğrenci Köyü'ne 100 metre mesafede Ege Üniversitesi'ne ait kapalı alan spor kompleksi ile 200 metre mesafede iki alışveriş merkezi bulunmaktadır.

Öğrenci Köyü, Ege Üniversitesi Kampüsünün içinde, hastaneye 100 metre, ilçe merkezine 2 kilometre ve havalimanına 20 kilometre mesafelik konumuyla öğrencilerimize ulaşım kolaylığı sağlamaktadır. Ayrıca Öğrenci Köyü ile Merkez kampüs arasında öğrencilerimizin ulaşımlarını sağlamak için belli aralıklarla ring hizmeti verilmektedir.
Öğrenci Köyünde barınmak isteyen öğrenciler, Öğrenci Köyüne öğrenci kimlik sistemi üzerinden başvuruda bulunurlar. Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü Yönergesi’ne göre değerlendirilen başvurular içerisinden kesin kayıt yapmaya hak kazanan öğrenciler hem sistem üzerinden hem de Öğrenci Köyü web sayfasından açıklanır. Listede yer alan öğrencilerin ilgili belgeleri Öğrenci Köyü Yönetimine teslim etmesi gerekmektedir.

Öğrenci Köyümüz ile ilgili sık sorulan sorular dışındaki bilgi talepleriniz için iletişim bilgilerinden yararlanabilirsiniz.

 

Yukarı Dön