Ege Tercih

Engelsiz Ege

Ege Üniversitesi’ne eğitim almak üzere gelen engelli öğrencilerimizin eğitim-öğretim yaşamlarını kolaylaştırmak, bağımsız ve üretken bireyler olarak toplumsal yaşamda yer almalarını sağlamak amacı ile 2008 yılında Engelsiz Ege Koordinatörlüğü oluşturulmuştur. Bu amaç doğrultusunda mekansal düzenlemelerin yanı sıra engelli öğrencilere uygun eğitim-öğretim materyallerinin hazırlanması, etkinlikler düzenlenmesi ve televizyon programları yapılması konusunda da çalışmalar yapılmaktadır.

Birim; engelli öğrencilerimizin yanı sıra akademik ve idari personele de hizmet vermekte, üniversitemizde farkındalığı artırabilmek için faaliyetler yürütmektedir.

Engelli öğrencilerimiz için tüm fakülte ve yüksekokul bölümlerinde danışman birer öğretim üyesi bulunmaktadır.

Görme engelli öğrencilerin ve engelli çalışanların merkez yerleşke içerisindeki yerleşim birimleri hakkında bilgi sahibi olabilmeleri, başkalarına ihtiyaç duymadan sesli betimlemeyle yönlerini bulmaları ve bu sistemin kurulu olduğu yerlerde kendi rotalarını tanımlayabilmeleri amacıyla EYBİS (Engelsiz Yönlendirme ve Bilgilendirme) navigasyon programı bulunmaktadır.

Üniversitemiz web sitesinin sesli yönlendirme ve bilgilendirme sistemi ile kullanımı için EBA (Engelsiz Bilgilendirme Asistanı) bulunmaktadır.

Ege Üniversitesi'nde okuyan görme engelli öğrencilerimiz, Kırmızı Bayrak sahibi olan Merkez Kütüphanemizde bulunan Engelsiz Kütüphane’den yararlanabilmektedir.

Ege Üniversitesi Devlet Türk Musikisi Konservatuvarımızda görme engelli öğrencilerimiz, eğitim materyallerini yazıcı ve bilgisayar sistemi ile kabartma çıktı olarak alabilmektedir.

https://egeajans.ege.edu.tr/wp-content/uploads/2019/02/2-3-300x200.jpg

Ege Üniversitesi merkez yerleşkesinde bulunan yürüyüş yollarındaki rampalar ve kaldırımlar da engelli kullanımına uygundur.

 

Yukarı Dön