Ege Tercih

Kütüphane

Türkiye’deki büyük üniversite kütüphanelerinden biri olan Ege Üniversitesi Merkez Kütüphanesi’nde 233.316 basılı kitap, 4.709,710 elektronik kitap, 48.245 elektronik dergi ve 3 kurumsal e-derginin yanında 109 adet veri tabanı bulunmaktadır.

Hizmete sunulan basılı kaynaklar kütüphanede açık raf sistemi ile düzenlenip, e-kaynaklar web ortamında kampüs içerisinde serbest erişim, kampus dışında proxy erişim ile araştırmacıların kullanımına sunulmaktadır. Aynı anda 2.106 kişinin yararlanabildiği kütüphanemizde kablosuz internet erişimi ( Eduroam) olanaklarına sahiptir. Grup çalışma salonu, bilgisayar salonu, 214 kişisel çalışma karelleri, 4 adet serbest okuma salonu ve 5 adet sesli kitap kayıt stüdyosunun bulunduğu kütüphanede, görsel-işitsel materyaller koleksiyonu ve görme engellilere yönelik tarama-çevirme, sesli kitap koleksiyonu hizmetleri de yer almaktadır.

Kütüphanemiz, Üniversitemizin Eğitim-Öğretim yılı içerisinde;
Hafta İçi: 08.00-23.00
Hafta Sonu: 10.00-21.00
Üniversitemiz Sınav Dönemlerinde 7/24 hizmet vermektedir.

Üniversitemiz mensuplarının yabancı dillerini geliştirmeleri amacı ile, dünyanın en çok tercih edilen online dil eğitim aracı olan ve 30 dil içeren Rosetta Stone uygulaması bilgisayar veya mobil üzerinden ücretsiz olarak kullanılabilmekte, 12.000 üzerinde kişisel gelişim, mesleki gelişim, grafik tasarım, programlama vb. video eğitimlerin bulunduğu  Vidobu (https://www.vidobu.com/) platformundan da sınırsız ve ücretsiz yararlanabilmektedir.

Ayrıca kullanıcılarımız; sağlık alanındaki materyallerin kullanıcılara sunulduğu Tıp Fakültesi İhtisas Kütüphanesi,  Türk Dünyası halkbilimi alanındaki eserlerin bulunduğu Prof. Dr. Fikret Türkmen İhtisas Kütüphanesi, Türk Halk Müziği ve Sanat Müziği eserlerinin bulunduğu Konservatuar İhtisas Kütüphanesi, Turizm ve otelcilik konulu yayınların bulunduğu Çeşme Turizm Fakültesi İhtisas Kütüphanesinden de yararlanabilirler.

Yukarı Dön