Ege Tercih

Birgivi İlahiyat

Değerli Aday Öğrencimiz,

Ege Üniversitesi Birgivi İlahiyat Fakültesi Cumhurbaşkanlığının 6 Aralık 2018 tarihli kararıyla kurulmuştur. 2020-2021 eğitim öğretim döneminden itibaren öğrenci almaya başlamıştır. Fakültemiz İzmir Bornova’da, Ege Üniversitesi Kampüsündeki binasında faaliyetlerini sürdürmektedir.
Birgivi İlahiyat Fakültesi dört yıllık lisans eğitimi vermektedir. Fakültemiz mezunları başta Diyanet İşleri Başkanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere çeşitli kamu kurumlarında ve özel kuruluşlarda görev alabilmektedir. YÖK tarafından yapılan düzenleme gereği öğrencilerimiz lisans eğitimleri içerisinde öğretmenlik için gerekli pedagojik formasyon derslerini alma imkanına da sahiptir
Tek bir lisans diploma programı yürütülmekle beraber akademik olarak fakültemizde Temel İslam Bilimleri; Felsefe ve Din Bilimleri; İslam Tarihi ve Sanatları olmak üzere üç bölüm ve bunlara bağlı 13 Anabilim Dalı bulunmaktadır. Lisans üstü eğitimi hedefleyen öğrencilerimiz için Sosyal Bilimler Enstitüsü bünyesinde Temel İslam Bilimleri alanında Yüksek Lisans programı mevcuttur. Diğer bölümler için Yüksek Lisans ve Doktora programlarının kurulma çalışmaları devam etmektedir.

2021 YKS sınavı sonucu fakültemize yerleşen öğrencilerin SÖZEL bazda taban ve tavan puanları:
Taban Puan: 292,70919         Tavan Puan: 392,51899

2021 yılında fakültemizi tercih edip kayıt yaptıran öğrencilerle ilgili tüm istatistiklere aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://yokatlas.yok.gov.tr/lisans.php?y=103490366

Fakülte ile ilgili detaylı bilgiye Tanıtım Kitleri'nden ulaşabilirsiniz.Yukarı Dön