Ege Tercih

Edebiyat Fakültesi

Değerli Aday Öğrencimiz,

Türk Dili ve Edebiyatı, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Coğrafya, Arkeoloji (Klasik Arkeoloji ile Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Programları) ve Psikoloji bölümleri akredite olan Edebiyat Fakültesinde ayrıca Alman Dili ve Edebiyatı, Eskiçağ Dilleri ve Kültürleri, Felsefe, Sanat Tarihi, Sosyoloji, Tarih, Mütercim-Tercümanlık (İngilizce - Almanca) Bölümleri de bulunmaktadır.

Fakülte bölümleri, Türkiye ortalamaları dikkate alındığında en çok tercih edilen bölümlerdendir. Bunun temel nedeni Ege Üniversitesinin ve Edebiyat Fakültesinin köklü geçmişinin yanı sıra, fakülte bölümlerinin akademik kadrolarının alanında tecrübeli ve üstün başarı elde etmiş öğretim üye ve yardımcılarından oluşmasıdır.

Fakültede Psikoloji ve Trafik Laboratuvarları, Arkeoloji Laboratuvarı, Coğrafya Bölümünce kurulmuş Aluvyal Jeomorfoloji-Sedimantoloji, Coğrafi Bilgi Sistemleri Laboratuvarları bulunmaktadır. Ayrıca her bölüm için bir bilgisayar odası ve iki bilgisayar dersliği, Mütercim-Tercümanlık Bölümü için Çeviri Laboratuvarı hizmet vermektedir. Fakülte, dersler için gerekli olan teknolojik altyapıya sahiptir.

Arkeoloji Bölümü Klasik Arkeoloji ile  Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Dalları ve Sanat Tarihi Bölümü tarafından yürütülen kazılarda elde edilen buluntuların bir kısmı ve çeşitli bağışlar yoluyla kazanılmış tarihi eserler halka da açık olan “Eski Eser Koleksiyonu Salonu”nda sergilenmektedir. Fakültenin ayrıca iki konferans ve bir sergi salonu bulunmaktadır.

Eğitim süresi 4 yıl olan Edebiyat Fakültesi’nde 13 bölüm bulunmaktadır.

Fakülte ile ilgili detaylı bilgiye Tanıtım Kitleri'nden ulaşabilirsiniz.

Öğrencilerin Gözünden Edebiyat Fakültesi
Edebiyat Fakültesi - Alman Dili ve Edebiyatı
Edebiyat Fakültesi - Amerikan Kültürü ve Edebiyatı
Edebiyat Fakültesi - Klasik Arkeoloji
Edebiyat Fakültesi - Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi
Edebiyat Fakültesi - Psikoloji
Edebiyat Fakültesi - Sanat Tarihi
Edebiyat Fakültesi - Sosyoloji
Edebiyat Fakültesi - TarihYukarı Dön