Ege Tercih

İletişim Fakültesi

Değerli Aday Öğrencimiz,

Türkiye’nin dördüncü üniversitesi olarak 20 Mayıs 1955 tarihinde kurulan Ege Üniversitesi 67 yıldır ülkemize ve insanlığa bilimsel hizmet sunuyor. Bu büyük ve köklü çınarın bir akademik birimi olarak 1968 yılında yüksekokul olarak kurulan ve 1992 yılında “İletişim Fakültesi” adını alan Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi; Gazetecilik, Radyo Televizyon ve Sinema, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, Reklamcılık bölümleri ile eğitim öğretime devam etmektedir. Tüm bölümleri akredite olan İletişim Fakültesi, hem özel sektöre hem de kamu kurumlarına yetkin iletişimciler yetiştirmektedir.

Fakültemizde eğitim; ilk iki yılı iletişim ve ilişkili disiplinler, son iki yılı ise bölümlere yönelik uzmanlaşmaya odaklı uygulamalar olmak üzere dört yıldır. Ders programları akademik kadro tarafından sürekli değerlendirmeye tâbi tutulmakta ve geliştirilmektedir. Ders programlarını günün koşulları ve sektörün beklentileri doğrultusunda güncelleyen Fakülte, bölümlerinin ders içeriklerini teori ile uygulamayı bir arada sürdüren birbirini destekleyen bir formatta hazırlamaktadır. Öğrencilerimiz, Medya Uygulama ve Araştırma Merkezi bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Ege Ajans, Radyo Ege Kampüs ve EÜ Televizyonu aracılığıyla bir yandan aldıkları teorik eğitimi uygulamalarla pekiştirirken diğer yandan da bilgi iletişim teknolojilerini, kitle iletişim araçlarını yakından tanıma, kullanma imkânı bulmaktadır. Öğrencilerimiz, eğitimleri süresince; radyo-televizyon stüdyosu, kapalı devre radyo yayın ekipmanı, dijital ses ve görüntü montaj ünitesi, renkli ve siyah-beyaz fotoğraf stüdyosu, bilgisayar ve internet laboratuvarında mesleki pratiklerini geliştirme imkânına sahiptir.

Fakülte bünyesindeki uygulama imkânlarının dışında, sektörle işbirliğine, topluma hizmet uygulamalarına, sosyal sorumluk projelerine de önem verilmektedir.

İletişim Fakültesi bünyesinde öğrencilerin kültürel faaliyetleri kapsamında tiyatro, folklor, karikatür, reklam, fotoğraf ve sinema toplulukları kurulmuştur. Öğrencilerimizin spor etkinlikleri kapsamında voleybol, basketbol ve futbol takımları, İletişim Fakültesini başarıyla temsil etmektedir.

İletişim Fakültesi öğrencileri, ulusal ve uluslararası yarışmalara katılım konusunda teşvik edilmekte, her yıl iletişim sektöründe çeşitli branşlarda düzenlenen yarışmalarda başarılı dereceler almakta, mezun olduklarında da sektörün önemli isimleri olarak adlarını duyurmaktadırlar. Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, kamuoyu tarafından yakından tanınan pek çok gazeteci, yönetmen, reklamcı, halkla ilişkiler uzmanı, senarist ve fotoğrafçıyı sektörlere kazandırmıştır.

- Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Tanıtım Filmi 2019
- Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Belgeseli 2019
- Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sinema Tezsiz Yüksek Lisans Programı Tanıtım Filmi

Fakülte ile ilgili detaylı bilgiye Tanıtım Kitleri'nden ulaşabilirsiniz.Yukarı Dön