Ege Tercih

Fen Fakültesi

Değerli Aday Öğrencimiz,

Fen Fakültesi’nde öğretim yöntemleri; ders, uygulama, laboratuvar şeklinde olup, derslerin bir kısmı disiplinler arası olarak okutulmaktadır. Fakültenin eğitim-öğretim programları modern anlamda hazırlanmış olup, her bölümde zorunlu ve seçmeli alan dersleri sunulmaktadır.

Fakülte, ülkemizdeki Fen ve Edebiyat Fakülteleri arasında önemli bir yere sahiptir. Öğrencilerine iyi bir eğitimin yanında, araştırma olanakları da sunmakta ve mezunları çeşitli kurumlarca tercih edilen mezunlar arasında yer almaktadır.

Öğrencilerine iyi bir eğitimin yanı sıra araştırma olanakları da sunan Fakültede 804 ayrı sınıfta ders yapılmakta, servis hizmeti olarak diğer fakültelere 58 sınıfta ders verilmektedir. Fakülte, günün teknik koşullarına uygun donanımda 4 ayrı bilgisayar laboratuvarı mevcuttur. Fakülte öğrenci toplulukları bilim-kültür ve sanat alanlarında faaliyetlerini sürdürmekte, her branşta spor etkinlikleri de yürütülmektedir.

Ege Üniversitesi Rektörlüğü bünyesinde Fen Fakültesi Öğretim Üyelerinin görev aldığı 3 ayrı araştırma merkezimiz bulunmaktadır.
1965 yılında kurulmuş, 2009 yılında Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne dönüştürülmüş Gözlemevi bunlardan biridir. Bu merkezde bilimsel çalışmaların yürütülmesinin yanı sıra halka açık Astronomi eğitimleri verilmektedir. Aynı zamanda yılın belli dönemlerinde gözlem şenlikleri yapılmaktadır.
Bir diğer merkezimiz 1967 yılında kurulmuş ve daha sonra uygulama ve araştırma merkezi olan Tabiat Tarihi Müzesi’dir.  Yaklaşık 4.000 objeden oluşan koleksiyonu ile dünyada birçok üniversite müzesinin üye olduğu University Museum and Collections’a üye olan müzemiz halka açık olup yılda yaklaşık 15.000 ziyaretçi ağırlamaktadır.

Sera kompleksi ile Botanik Bahçesi ve Herbaryum Uygulama ve Araştırma Merkezi’nde ise öğretim elemanlarının bilimsel çalışmalarını yürütmeleri ve ilgili bölüm öğrencilerinin uygulamalı eğitim almaları sağlanmaktadır.
Bunun yanı sıra 3 merkezimiz halka, lise ve dengi okullar ziyaretçilerine açıktır.
Fakültede 4 yıllık lisans eğitimi sonunda diplomaya yönelik aşağıdaki bölümler mevcuttur.

• Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü (Akredite)
• Biyoloji Bölümü
• Biyokimya Bölümü (Akredite)
• Fizik Bölümü (Akredite)
• İstatistik Bölümü (Akredite)
• Kimya Bölümü
• Matematik Bölümü (Akredite)


Fakülte ile ilgili detaylı bilgiye Tanıtım Kitleri'nden ulaşabilirsiniz.

Öğrencilerin Gözünden Fen Fakültesi
Fen Fakültesi - Astronomi ve Uzay Bilimleri
Fen Fakültesi - Fizik
Fen Fakültesi - İstatistikYukarı Dön