Ege Tercih

Spor

 

SPOR


Ege Üniversitesi bünyesinde pek çok açık ve kapalı spor tesisi bulunmaktadır. Spor tesislerinde öğretim dönemleri boyunca öğrenciler için basketbol, voleybol, futbol ve salon futbolu branşlarında fakülte/yüksekokul spor takımları arasında çeşitli kategorilerde spor müsabakaları düzenlenmektedir. Bu üniversite içi müsabakalara katılan fakülte/yüksekokul takımlarına spor tesislerinde antrenman olanağı sağlanmaktadır. Ayrıca öğrencilerimiz spor tesislerimizden bireysel kullanıma açık olanlardan da spor yapmak için faydalanabilmektedirler.
TESİSLERİMİZ;
• Büyük Spor Salonu (Merkez Kütüphane karşısı)
• 20 Mayıs Spor Tesisleri
• 50. Yıl Spor Salonu
• Küçük Spor Salonu (Yeşil Köşk karşısı)
• Prof. Dr. Sermed Akgün Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu
• Ege Üniversitesi YarıAçık Olimpik Yüzme Havuzu
• Açık ve kapalı yeni tenis kortları (50. Yıl Spor Salonu yanı)
• 1 No’lu Futbol Sahası
• 2 No’lu Futbol Sahası
• 3 No’lu Futbol Sahası
• Açık koşu parkurları ve çok sayıda açık basketbol ve voleybol  sahaları

• Öğrenci Köyü spor alanları (basketbol, futbol, voleybol ve tenis)

 Üniversitemiz bünyesindeki spor tesislerimizin çoğu öğrencilerimizin bireysel kullanımına açık olup, bir kısmı yalnızca fakülte/ yüksekokul ders ve antrenmanlarına özel hizmet sunmaktadır.

Bireysel kullanıma açık spor tesislerinin bazılarında üyelik ve/veya tek seferlik giriş sistemi uygulanırken, bazı tesislerimiz ücretsiz olarak kullanıma açıktır.
Üniversitemiz Bünyesinde Bulunan Spor Tesislerinden Faydalanma Olanakları

Mevcut şemaya sadece
Sağlıklı Yaşam Salonu nun eklenmesi,
Bireysel Kullanıma Açık
Günlük/Saatlik Giriş Sistemi Var
Üyelik Sistemi Var

(* Ortak kullanım olanağı)
(** Aylık üyelik için Prof. Dr. Sermed Akgün Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu’na başvurulur)

Bireysel kullanıma açık olan tesislerimize
• Günlük/saatlik kullanım için giriş işlemleri spor tesislerinde yapılmaktadır.
• Üyelik başvuruları Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı Spor Hizmetleri Şube Müdürlüğüne yapılmaktadır.

Prof. Dr. Sermed AKGÜN Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu


Olimpik standartlardaki Prof. Dr. Sermed Akgün Kapalı Olimpik Yüzme Havuzu, Ulusal Havuz Enstitüsü sertifikalıdır ve su kalitesini belirleyen değerler havuz operatörü tarafından günde en az üç (3) defa ölçülmekte olup, heray düzenli olarak T.C. Sağlık Bakanlığı’nın Halk Sağlığı Laboratuvarında kontrol ettirilmektedir.  Su sıcaklığı 27 derece olan havuz, normal zamanlarda 21 m’lik 20 kulvar, müsabakaları sırasında ise 50 m’lik sekiz kulvar şeklinde kullanılmaktadır. Sürekli olarak cankurtaranların görev yaptığı havuzda, yüzme kursları da verilmektedir.

 

Açık Yüzme Havuzu

Açık Yüzme Havuzu ise yarı olimpik ölçülerdedir ve altı adet kulvarı bulunmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için;
Olimpik Yüzme Havuzu
Tel : 0 (232) 388 10 29 - 311 24 90
Ege Üniversitesi Yarı Açık Olimpik Yüzme Havuzu
Yarı olimpik ölçülerde ve 6 kulvarı olan Açık Yüzme Havuzu bulunmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için;
Yarı Açık Olimpik Yüzme Havuzu
Tel : 0 (232) 311 18 75
Dahili:1875

 

Açık ve Kapalı Yeni Tenis Kortları – Kampüs Tenis Kortları
Açık ve kapalı yeni tenis kortlarında iki adet kapalı, dört adet açık olmak üzere toplam altı adet sentetik zeminli kort; kampüs tenis kortlarında üç adet asfalt zeminli kort bulunmaktadır. Her iki tesisten üye olarak veya saatlik giriş yaparak faydalanılmaktadır. Kortlarda yıl boyu başlangıç seviyesi tenis kursları düzenlenmekte, gelen talepler doğrultusunda ileri seviye tenis kursları açılmaktadır.
 

Ayrıntılı bilgi için;
Açık ve Kapalı Yeni Tenis Kortları
Tel : 0 (232) 311 33 57-56
Kampüs Tenis Kortları
Tel : 0 (232) 311 18 75

 

 

 

 

Ege Üniversitesi Büyük Spor Salonu:

Tesiste, basketbol, voleybol ve hentbol müsabakalarında kullanılabilecek standartlarda 2500 seyirci kapasiteli 1 müsabaka salonu, voleybol ve basketbol antrenman salonları, cimnastik, aerobik, step ve dans çalışmaları için 2 antrenman salonu, 6 masa kapasiteli masa tenisi salonu ve kondisyon salonu ve soyunma odaları bulunmaktadır.

Ayrıntılı bilgi için;
Büyük Spor Salonu
Tel : 0 (232) 311 25 40

 

img/20mayisspor.jpg
20 Mayıs Spor Tesisleri

Adını Ege Üniversitesi’nin kuruluş günü olan 20 Mayıs’tan alan üniversitemizin en yeni tesislerinden biridir. Tesisin giriş katında atletizm çalışmaları için 7x72m boyutlarında tartan pist ve kum havuzunun bulunduğu kapalı atletizm alanı; cimnastik çalışmaları için; trambolin, paralel bar, atlama beygiri, kulplu beygir, barfiks, halka, denge, asimetrik paralel ve sünger havuzunun bulunduğu artistik cimnastik salonu, kondisyon salonu, müzik - dans odası ve ayrıca çeşitli spor branşlarının uygulamalı çalışmaları için çok amaçlı spor alanı bulunmaktadır.
Tesisin birinci ve ikinci katı spor müsabakalarının izleneceği 2400 adet seyirci koltuğu ve 25 adet engelli izleyicinin yararlanabileceği izleyici terasını içermektedir. Üçüncü katta 355 adet VIP koltuğu ve 65 adet protokol koltuğu, 55 kişilik basın masası bulunmaktadır. 20 Mayıs Spor Tesislerinin toplam 3000 kişilik tribünü ve “Atletizm Pisti” ve atletizm pisti içinde bulunan “Büyük Çim Saha” ile birlikte bir spor kompleksi oluşturmaktadır.
Ayrıntılı bilgi için;
Büyük Çim Saha ve Atletizm Pisti
Tel: 0 (232) 311 48 80 - 48 79

 


50. Yıl Spor Salonu


 Ege Üniversitesi 50. Yıl Spor Salonu; basketbol, voleybol ve hentbol müsabakaları için uluslararası standartlara sahip bir tesistir. Üniversitemiz fakülte ve yüksekokullarının spor faaliyetleri ve antrenmanları için faydalanılan bu salon 1000 seyirci kapasitesine sahiptir. Binanın giriş katında protokol bekleme salonu, üst katında 400 kişilik fuaye (bekleme) salonu yer almakta ve salonda yüz kişilik basın ve protokol tribünleri bulunmaktadır.
 Ayrıntılı bilgi için;
Tel : 0 (232) 390 41 36 - 41 37

Küçük Spor Salonu
Küçük Spor Salonu, 250 kişi kapasiteli bir adet voleybol salonuyla fakülte ve yüksekokulların ders/antrenman ve maçları ile öğrenci topluluklarının çalışmalarına yönelik hizmet vermektedir.
Ayrıntılı bilgi için;
Tel : 0 (232) 311 18 28

Üniversitelerarası Spor Müsabakaları ve Üniversitemizi Temsil Eden Takımlarımız
Üniversitemiz spor takımları ve ferdi sporcuları Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen üniversitelerarası spor müsabakalarına her yıl atletizm, badminton, basketbol, briç, hado, plaj voleybolu, cimlastik, futbol, hentbol, judo, karate, atletizim, korfbol, korumalı futbol, masa tenisi, muay thai, okçuluk, oryantring, salon futbolu, satranç, su topu, taekwondo, tenis, voleybol, yelken, yüzme, buz hokeyi, bilek güreşi, wushu, triatlon ve dağ bisikleti branşlarında katılmaktadır.
Üniversitemiz, müsabakalara katılım ve aldığı dereceler ile Türkiye üniversiteleri arasında ön sıralarda yer almaktadır. Üniversitemiz sporcuları, branşlarda başarılı üniversitemiz öğrencileri arasından seçilmektedir.

Üniversitemiz Fakülte ve Yüksekokul Spor Takımları Arasında Düzenlenen Müsabakalar
Üniversitemiz bünyesinde Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından akademik yıl boyunca öğrenciler için basketbol, voleybol, futbol, salon futbolu branşlarında çeşitli kategorilerde fakülte/yüksekokul spor takımlarının katıldığı spor müsabakaları düzenlenmektedir.
Fakülte/yüksekokul spor birimleri, eğitim - öğretim yılı başlangıcında seçmeler yaparak spor takımlarını oluşturmaktadır. Müsabakalara katılacak olan fakülte/yüksekokul takımlarına, spor tesislerinde düzenli antrenman yapabilme olanağı sunulmaktadır.
Kayıtlı oldukları fakülte veya yüksekokulun spor takımlarında yer almak isteyen öğrencilerin fakülte/yüksekokul spor temsilcileri ile iletişime geçmeleri gerekmektedir.

 

Yukarı Dön