Ege Tercih

Sağlık

SAĞLIK HİZMETLERİ

Öğrencilerimizin sağlık sorunları yaşamaları halinde başvuracakları birimler, Sağlık, Kültür ve Spor Daire Başkanlığı binasında hizmet veren Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kampüs Polikliniği’dir.

Ege Üniversitesi Kampüs Polikliniği bünyesinde Dahiliye, Dermatoloji, Göz, KBB, Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı, Psikiyatri, Göğüs Poliklinikleri yer almaktadır. Radyoloji ve laboratuvar hizmetleri verilmektedir. Göz, KBB ve Kadın Doğum Poliklinikleri haftanın belli günlerinde poliklinik hizmeti vermektedir.

Kampüs Polikliniği hafta içi 08.00-16.00 saatleri arasında hasta kabul etmektedir.

Öğrenciler herhangi bir sağlık problemi ile karşılaştığında kampüs içerisinde yer alan EÜ Tıp Fakültesi Kampüs Polikliniğine nüfus cüzdanı ve öğrenci kimliği ile başvurabilmektedir. Yabancı uyruklu burslu öğrenciler, Türkiye’den aldıkları vatandaşlık numarası yazılı kimlikleriyle, bursu olmayan yabancı uyruklu öğrenciler Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan genel sağlık sigortası işlemini yaptırdıktan sonra, Suriyeli öğrenciler ise eğitim ve araştırma hastanelerinden sevkli olarak başvurabilirler.

5510 sayılı Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun tüm hükümlerinin 01.01.2012 tarihinde uygulamaya konulması nedeniyle tüm öğrenciler öncelikle anne ve babasının sağlık güvencesi ile bakılabilmektedirler. Ailesinin sağlık güvencesi olmayan öğrencilerin ise 5510 sayılı Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 01.04.2017 tarihinde yapılan değişikliklerini incelemesi gerekmektedir.

PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK VE REHBERLİK

4 psikoloğun görev yapmakta olduğu Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi öğrencilerin psikolojik ve sosyal yönden gelişmesine hizmet etmektedir.

Psikologlar tarafından psikopatolojik rahatsızlıklar, aile, arkadaş ve grup iletişim problemleri, kimlik problemleri, akademik başarı, sınav stresi, uyum problemleri ve diğer psikolojik problemler ele alınmaktadır. Bunların dışında çeşitli konularda psikoloji seminerleri ve konferanslar düzenlenmekte, bireysel görüşmelerin yanında grup terapisi de yapılmaktadır. Birimde yapılan tüm bireysel görüşmeler, randevu sistemi ile yapılmakta olup, gizlilik temel prensiptir.

Yukarı Dön